Haberler

Rusya ile Ukrayna yeniden üs ve gaz pazarlığında

Karadeniz’de askerî varlığını Kiev’deki Rusya yanlısı yeni yönetimle anlaşma imzalayarak 2042’ye kadar garanti altına alan Moskova, Ukrayna’nın Sivastopol kentinde bulunan Karadeniz Filosu’nu güçlendirme kararı aldı.

Rusya, 2011-2020 dönemini kapsayan askerî modernizasyon programı çerçevesinde 18 yeni savaş gemisi ile gücünü artıracak. Kiev’den onay alması gereken Rusya Başbakanı Vladimir Putin, 27 Ekim’de kalabalık bir heyetle Ukrayna’ya gidiyor. İki ülke, nükleer santral inşaatı ve savaş uçağı yapımında ortak şirket kurulması ile ilgili anlaşmalar imzalayacak. Putin’in gündeminde Gazprom ve Ukrayna enerji şirketi Naftogaz’la birleşmesi ile ilgili çalışmalar var. Naftogaz’ın Rusya’nın kontrolüne geçeceğinden endişe eden Kiev, birleşme yerine işbirliğini öne çıkarıyor. İki şirketin birleşmesi ile ilgili öneri Putin tarafından nisan ayında gündeme getirilmişti.

Ukrayna’da Batı yanlısı Viktor Yuşçenko yönetiminin görevden ayrılmasının ardından iktidara gelen Rusya yanlısı Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, doğalgaz fiyatlarında yüzde 30’a varan indirim yapılması karşılığında Sivastopol askerî üssünün 2042’ye kadar uzatılmasına onay vermişti. Gazprom, Ukrayna enerji şirketi ile birleşme anlaşması imzalanırsa bu ülkeye verilen bin metreküp doğalgaz fiyatını 60 dolara kadar çekebileceği sözünü veriyor. Mevcut şartlarda Naftogaz yerel piyasaya 92-374 dolar arasında değişen oranlarda fiyat uyguluyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu