Haberler

Haiti’de koleradan ölenlerin sayısı artıyor


Haiti’nin kuzey ve orta kesimlerinde yayılan kolera salgını sonucu ölü sayısının 250’ye ulaştığı bildirildi. Birleşmiş Milletler (BM) salgının nüfusun yoğun olduğu ve depremzede kamplarının bulunduğu başkent Port-au-Prince’e ulaştığını bildirdi.

Karayip Denizi’ndeki bir ada ülkesi olan Haiti, 10 ay önce şiddetli depremle yerle bir olurken, şimdi de kolera salgını ile mücadele ediyor. Ülkede faaliyet gösteren yardım kuruluşları, kuzey kesimlerde başlayan salgının, artık nüfusun yoğun olduğu Port-au-Prince’e ulaştığını aktardı. Başkentte depremzedelerin sığındığı çadır kamplara ulaşmasında endişe edilen salgını önlemek için çalışmalar yapılıyor. Sağlık önlemlerinin zayıf olduğu yüz binlerce insanına yaşadığı Port-au-Prince çevresindeki çadır kentler hastalığın kolay yayılmasını sağlayacak ortama sahip.

Yerel sağlık kurumu yetkilisi Dieula Louissaint, cuma günü itibari ile koleradan ölen kişi sayısının 206 olduğunu bildirdi. Louissaint, Haiti’nin kuzeyinden 12 kişinin ve ülkenin orta kesimlerinde de 14 kişinin daha öldüğünü aktardı.

Ülkenin kuzeyindeki Saint Marc kentindeki hastane ve sağlık merkezlerine yaklaşık 3 bin hastanın kabul edildiği bildirildi. Merkezi Haiti’deki bir hapishanede ise 50 mahkumun salgına yakalandığı ve 3’ünün de öldüğü belirtiliyor.

KİMSE YOK MU HASTANE YAPIYOR

Kimse Yok Mu Derneği sağlık hizmetlerinden yoksunluk yüzünden özellikle çocuk ölümlerinin sıkça yaşandığı Haiti’de yeni bir hastane inşa ediyor. Hastane binası tamamlanacağı gibi, iç tefrişatı da Kimse Yok Mu Derneği tarafından gerçekleştirilecek.

SPONSORLUK

Hastane İnşaatı

İnşaat Alanı: 1521,52 m2

Mahiyeti: 26 yatak kapasiteli,

6 poliklinik, ameliyathane, acil servis, röntgen odası, kadın doğum servisi, kan alma odası, laboratuar, kantin, mutfak ve yemekhane

HASTANE İNŞAAT MALİYETİ: 486.887 $

Hastane Tefrişatı

Ameliyathane 121.007 $, Jinekoloji 4.276 $ , Neonetoloji 6.637 $, Radyoloji 37.430 $, Genel Muayene 37.504 $, Laboratuar 26.876 $

HASTANE TEFRİŞAT MALİYETİ: 233.729$

 

Haiti Kampanyasına Nasıl Yardım Edebiliriz

  • Kredi kartınızla,“Haiti” kampanyasına online bağış yapabilirsiniz.
  • Yurtdışı banka hesaplarımıza, açıklama alanına “Haiti” yazarak EFT/Havale göndererek bağışta bulunabilirsiniz.
  • TURKCELL, VODAFONE VE AVEA tüm hatlardan
    “Haiti” yazıp 5777 SMS göndererek, 5 TL bağışta bulunabilirsiniz.

UkraynaHaber.com

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu