Haberler

Kiev Belediyesi mezarlık ve çöplükleri özelleştirecek!

Ukrayna’nın başkenti Kiev Belediyesi, mezarlık, çöplük ve kanalizasyon atıkları toplama merkezlerini özelleştirilecek.

Hâlihazırda belediyeni satmayı düşündüğü; çöplük, mezarlık ve kanalizasyon atıklarını toplama merkezlerine işadamlarında elle tutulur teklif gelmese de işadamları belediyenin yönetimindeki bu yerlerin satılması fikrine sıcak bakıyor.

İşadamları ise hizmet sektörüne ait özelleştirmelerin her zaman para kazandıracağını ifade ediyor. Ukraynalı bir özel şirket yöneticisi Andrey Bezrukov; “Ben belediyenin sattığı mezarlık ve çöplüğü almak isterdim. Çünkü insanlar çöp attığı ve insanlar öldükten sonra gömüldükleri sürece kar edersin. Üstelik tekel olacağın için rakibin olmaz ve istediğin fiyatı korsun. Üstüne başkent Kiev belediyesini arkana alıyorsun daha ne olsun ” dedi.

Segodnya Gazetesi ise belediyenin bu fikri hayata geçirmesi halinde çöp toplama ve çevre temizlik fiyatlarının artacağını, şimdilerde rüşvetle alınan mezar yerlerinin fiyatlarının daha gerçekçi ve yüksek olacağını yazdı.

Kiev Belediyesi bünyesinde 197 kamu hizmeti veren kurum bulunuyor ve bunlardan hangilerinin özelleştirileceği netlik kazanmadı.

 

Yunus Erdoğdu – Kiev – CİHAN

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu