Haberler

Dostlar kırmızı bir gül gibi…

Sevgili Okurlarım merhaba,  sizlere bu yazımda çok kıymetli dostum Yılmaz Bey’in taze bir çay içimi keyfinde yazmış olduğu mektubu sunuyorum. Sevgiye, ilgiye her zaman muhtaç bizler için ruhumuza nefes aldıracak bir yazı e buyurun öyleyse…

Dr. Aleksandr Abdullahov

“Dostlar kırmızı bir gül gibi…”

Buranın en çok yağmurunu seviyorum… Nazlı nazlı yağan yağmurunu… Çünkü yağan her yağmurda ağlarım ben bilirsiniz… Ne zaman yağmur yağsa, ocakta demlenen sıcacık bir çay arar gözlerim, bir de dostlarımı özlerim…

Gene yağmur yağıyor… Ve ben, her zamankinden daha çok bu gurbet ellerde sizi arıyorum… Dost dediğin matematiksel olmalı derler. Sevinci çarpmalı, üzüntüyü bölmeli, geçmişi çıkarmalı, yarını toplamalı ve kalbini hesaplamalı hani. Sizin gibi yani. O kadar arıyorum ki…

Sizi ilk tanıdığımda sadece yeni dostlarım oldu sanmıştım. Ama anladım ki, siz benim için gönlümde şifa istemediğim bir hastalık haline geldiniz.. Dostluk ve sevgi kavramlarının sözlük anlamlarını değiştirmek mümkün olsaydı inanın ben sizin isminizle değiştirmek isterdim.. Ben sizi gerçekten sevdim..

Kalbimde ayak iziniz ve hatıralarınız, aklımda vefa gamzeli gülüşünüz var.. Sabah keyfimde, ikindi çayımda, gece dualarımda da isminiz..

Ah dostlar.. Sizinle öyle dostlar tanıdım ki ben, işim çok param yoktu demeyen, mahzun gönlü gülmeyen, tatil nedir bilmeyen, ‘ O ‘ gelmeden ölmeyen dostlar..

Üzemediğim.. Kıramadığım.. Kıyamadığım.. İki eli kanda olsa bile ihtiyaç duyduğumda koşarak gelen, kederimi kederi bilen, doğduğuna şükrettiğim, beraber olduğumuzda kederimin bitiverdiği dostlar..     

Bahçede varlığını sezdirmeden, mütemadiyen büyüyen vefalı bir ağaç gibi köklendiniz hayatımda.. Her daim orada durduğunuzu hissettim.. İhtiyaç duyduğumda gidip müşfik gövdenize yaslandım, kovuklarınıza saklandım.. Kucakladınız beni güvenli kollarınızla.. Dalları, bitkin başıma omuz; yaprakları, kanayan ruhuma merhem olan dostlar..

Nice mülküm olsa dünyada ayda, O’na kul olmayıp sultan olsam ne fayda diyen gönül dostları.. Siz var ya siz.. Siz benim ağrı kesicim, siz benim bahar ateşimsiniz.. Siz benim sabah güneşim, siz benim parıldayan ışığım.. Siz var ya siz, siz benim herkesten önce gelenimsiniz..

Kardelen kar ve soğuğa tebessüm eden çiçek.. Siz de çile ve ızdıraplara sabreden ne güzel bir dost oldunuz.. Dost, kanatlarımız uçmayı unuttuğunda ayaklarımızı havalandıran bir melektir.. Dost, bazen minik bir kuş, bazen saksıda bir çiçek, bazen de özlediğimiz değerlerdir.. Ama gerçek dost kış ortasında yaz getiren, çöl ortasında suyunu paylaşandır..  Güller ve menekşeler solar.. Demir ve çelik kırılır.. Sizi tanıdıktan sonra anladım ki, solmayan ve kırılmayan tek şey, gerçek dostluktur.. Sizin gibi candan dostlar olmadıktan sonra güzel şeylere sahip olmanın ne gibi bir manası olabilir ki..

Çocukluğumdan beri arzuladığım bir şey vardı.. Kimi insan altınları olsun ister, kimi insan arabası.. Kimisi evi olsun ister, kimisi de şan ve şerefi.. Herkes bir şeyler biriktiriyordu ve bir şeyler biriktirdi.. Alimse kitap biriktirdi, cahilse kin biriktirdi.. Meraklıysa eski para biriktirdi, plak biriktirdi, pul biriktirdi.. Bense bir dostum olsun istedim hep..

İşte o yüzden ben, dost biriktirdim kendime.. Çünkü dostlar kırmızı bir gül gibi, kokusu buram buram.. Çünkü dostlar serinleten bir yağmur gibi, yağışı ipil ipil.. Çünkü dostlar, ince bir kalp, yardım eden bir el, yaslanacak bir omuz.. Çünkü dostlar, anlayış dolu, düşünceli ve sizi siz olduğunuz için sever..

Gökyüzünde yıldızlar, gökkuşağındaki renkler kesinlikle sizin kadar değerli olamaz.. Bütün yıldızlar dostum olsa sizin gibi dostlar karşısında parlak kalamaz..

Burada yağmur yağıyor dostlar.. Ve ben, her zamankinden daha çok bu gurbet ellerde sizi arıyorum.. Bilirsiniz.. Ne zaman yağmur yağsa, ocakta demlenen sıcacık bir çay arar gözlerim, bir de dostlarımı özlerim..

Yüreğinize bir gül yolluyorum, gülüşlerimden. Sesi sevdadır suskunluğun, suskunluğuna hayran olduğum dostlar.. Yüreğinizin gülüşlerinde saklayın beni olur mu..

‘Önceleri yalnızlığım vardı, şimdi siz varsınız her şey var’ diye mesajlar çektiğim dostlar, çoğu zaman aklımdasınız ve her zaman kalbimde.. Unutuldum sanmayın sakın, candan seviyorum.. Dağlar, denizler deseler vermiyorum.. Sizi çekip kalbime saklıyorum.. Ve unutmayın sakın:

“Her şey sizinle güzel..
Bu toprak taş bile..
Sadece içtiğim su değil,
aldığım nefes bile..
Her şey sizinle güzel.
.” Y.Sadıklı

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu