Haberler

Aşırı sıcaklar Ukrayna’ya 5 milyon ton tahıl kaybettirdi

Dünyanın bir numaralı arpa ve altıncı büyük buğday ihracatçısı Ukrayna’yı aşırı sıcakların neden olduğu kuraklık vurdu. Ukrayna Ziraat Odaları Genel Müdür Yardımcısı Aleksandr Jemoyda, bu yıl yaklaşık 45 milyon ton buğday hasat etmeyi bekleyen ülkenin kuraklık nedeniyle 5 milyon tonluk kayıpla karşı karşıya kalabileceğini savundu.

Jemoyda konuyla ilgili açıklamasında, doğa olaylarını tahmin etmenin güçlüğüne işaret ederken Ukrayna’nın birkaç yıldır doğa hadislerinin tesiri altında kaldığını vurguladı. Ukrayna’nın hâlihazırda kıtlığı ve bolluğu yönetemediğini öne süren Aleksandr Jemoyda; “Kuraklık olduğunda da sorun var fazla ürün aldığımızda da sorun var.” dedi.

Uzmanlar bu yıl buğdayda yaşanan rekolte düşüşü nedeniyle iç piyasada ekmek fiyatlarının artabileceğini piyasada yeni buğday fiyatların belirlenmesi için zaman gerekeceğini ifade etti.

Kuraklık nedeniyle buğday rekoltesi düşen ülkenin önümüzdeki günlerde buğday ihracatına kota koyması bekleniyor. Ukrayna’nın bu yıl hububat hasadının 40-42 milyon tonu bulabileceği belirtiliyor. Bu miktar geçen yıla göre yüzde 13 daha az. Ukrayna’nın ihtiyacı ise 26 milyon tonu buluyor.

Yunus Erdoğdu Kiev CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu