Haberler

Ukrayna, yabancı inşaat şirketlerinin önünü açıyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç tarafından hazırlanan ve Ukrayna Parlamentosuna sunulan yasa tasarısı ile yabancı inşaat firmalarının, Ukrayna’da iş yapmaları için yerine getirmesi gereken yükümlülükleri hafifletiyor.

Yabancı inşaatçıların işlerini bir hayli kolaylaştırması beklenen yasa tasarısına ile birlikte, yabancı inşaat şirketlerinden hâli hazırda istenilen bazı belgeler, tasarının yasalaşması halinde istenmeyecek.

Ayrıca yasa tasarısı ile yabancı inşaat şirketlerinin kullandıkları malzemelerin yarısının Ukrayna malı olması ve inşaatlarda belli sayılarda yerel işçi çalıştırılması zorunluluğu ortadan kalkıyor.

Ukrayna’nın yasa değişikliği yapmasında, mevcut yasanın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) karşısındaki yükümlülüklerine ters düşmesinin etkili olduğu bildirildi.

İnşaatçıların çalışmalarını basitleştirecek olan yasa tasarısını bazı yerel gazeteler, “Rus inşaat şirketlerinin Ukrayna’da iş yapması kolaylaşacak” şeklinde değerlendirdi.

Ukrayna Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Sergey Tigipko ise geçtiğimiz günlerde, Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçiliğinin, Türkiye’deki inşaat izinleri prosedürleri konusundaki tecrübelerinin incelediğini ve bir rapor hazırladığını söylemişti.

Radikal ekonomik reformları hayata geçirmeye hazırlanan Ukrayna, inşaat alanında Türkiye’yi model alırken, tarım alanında Brezilya, teknoloji ve bölgesel kalkınma alanında ise İsrail’in tecrübelerinden yararlanıyor.

 

YUNUS ERDOĞDU / KİEV / CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu