Haberler

Halil Timurtaş: “Türkiye önce sağlıklı sonra sağlıksız diyor”

Kiev’deki hal çalışanları işsizlikten sandalyede uyuduğu görülen Kiev halinde Türk domatesinin yerini ise yavaş yavaş; Polonya, Hollanda ve Mısır domateslerinin aldığı görüldü.

Türkiye’deki durum hakkında Yasin Yörükoğlu şirketini telefonla arayarak bilgi alan Halil Timurtaş CİHAN’a canlı olarak Türkiye’deki gelişmeleri aktardı.

Halil Timurtaş yaptığı açıklamada; “Başta bu sorunların ilk ayağı Türkiye’de bu domatesi ihraç yapabilmen için bir sağlık raporu alman lazım. Bu sağlık raporunu Türkiye başta veriyor. Şayet sağlıksız ise bu domates niye sağlık raporu veriliyor. Bu sağlıksız domates geldiğinde sınırdan dönüyor 15-20 gün tırımız yollarda kalıyor. Nakliyeci mağdur durumda kalıyor, başta ihracatçılar olarak biz mağdur oluyoruz. Türkiye’ye geri gönderemiyoruz gönderdiğimizde sağlıksız olduğu için döküleceğini söylüyorlar. O zaman çıkarken ne diye sağlıklı raporu veriyorsunuz.” diye konuştu.

Kendisinin de zarar gördüğünü söyleyen Halil Timurtaş sözlerini; “Şu anda benim 4-5 tane (domates yüklü) arabam çöpe dökülmek zorunda kaldı. Bunun bedelini kim ödeyecek. Ukrayna mı ödeyecek, Türkiye mi ödeyecek, buradaki komisyoncu mu ödeyecek. Kendi cebimizden mi ödeyeceğiz bunlar hep belirsiz” diye tamamladı.

YUNUS ERDOĞDU KİEV CİHAN

 

HABERİ ZAMAN GAZETESİNDE OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

 

HABERİ GOOGLE’DA OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu