Haberler

Kırgızistan’daki kargaşa ile ilgili bütün gelişmeler

Kırgızistan’da geçici hükümet kuruldu. Geçici hükümetin başına eski Dışişleri Bakanı ve Sosyal Demokrat Partisi Milletvekili Roza Otunbayeva getirildi.

22:32 POLİS, DEVLET BAŞKANLIĞI BİNASINDAN ÇEKİLİYOR
Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakıyev’in, can güvenliğini sağlamak amacıyla başkent Bişkek’ten kaçarak, Oş kentine sığındığı bildirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bakıyev’in ailesi ile birlikte şu anda Oş kentinde olduğu belirtildi.

Bu arada, Devlet Başkanlığı binasından göstericilere ateş açan polislerin, başkanlık binası ve çevresinden çekilmeye başladığı gözlendi.

Geçen yıl gözaltına alınan muhalefet liderleri ise cezaevine giden muhalefet yetkilileri tarafından serbest bırakıldı.

Başkent Bişkek’teki yağmalama olayları ise devam ediyor.

Bir grubun, bir Türk işadamına ait BetaStores adlı marketin önünde toplandığı ve marketi yağmaya hazırlandığı belirtildi.

Öte yandan, muhalefetin kurduğu geçici hükümetin İçişleri Bakanı Bolot Şermiyazof, Bişkek’teki karakollarını gezerek, polisleri görev başına dönmeye çağırıyor.

21:46 MUHALEFET GİZLİ SERVİS BİNASINI ELE GEÇİRDİ
Kırgızistan’da muhalefet, SSCB dönemindeki KGB’nin yerel biriminin devamı olan Kırgızistan gizli servisinin merkez binasını ele geçirdi.

AP’nin haberine göre, gizli servis başkanının makamına oturan muhalif liderlerden Keneşbek Duişebayev, bütün yetkileri üstlenerek, telefonla emirler vermeye başladı. Duişebayev’in, özel kuvvet komandolarına da bazı emirler verdiği bildirildi. AP’ye bir açıklama yapan Duişebayev, ”Sokaklarda düzeni sağlayacak birlikler kurduk” dedi.

21:29 ABD, HÜKÜMETİN GÖREVDE OLDUĞUNA İNANIYOR
Amerikan yönetimi, bugün muhaliflerin başbakanı istifaya cumhurbaşkanını da ülkeyi terke etmeye zorladığı iddia edilen Kırgızistan’da hükümetin hala görevde olduğuna inandıklarını bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü P. J. Crowley “Hükümetin hala görevde olduğuna inanıyoruz.” dedi. Crowley, ellerinde muhalefetin iktidarı ele geçirdiğine dair bir bilgi olmadığını söyledi.

(CİHAN)

21:21 MANAS ULUSLARARASI HAVALİMANI KAPATILDI
Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Manas Uluslararası Havalimanı’nın, ülkede süren gerginlik dolayısıyla hizmete kapatıldığı bildirildi. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Manas Havalimanı, bu gece hizmet vermeyecek. Bu arada, Bişkek’e 40 kilometre mesafede bulunan Rus hava üssünün çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındığı ifade edildi. Üsteki askerlerin yaşadığı lojmanlar geçen ay boşaltılmıştı.

21:18 KAZAKİSTAN: BAKİYEV BİZE GELMEDİ
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev’in muhalif gösteriler yüzünden ülkesini terk ederek Kazakistan’a gittiği iddiasına Astana yönetiminden yalanlama geldi. Kazakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan İlyas Omerov, Bakıyev’in ve beraberindeki kişilerin Almatı’ya geldiği iddialarını yalanladı. Omerov, “Bakıyev ve yanındaki kişilerin Almatı, Astana veya Kazakistan’ın herhangi bir şehrine geldiğine dair elimizde bir bilgi yok.” dedi.

AFP ajansı, muhalif göstericilerin devlet binalarını basarak yönetimi istifaya zorladığı Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakıyev’in Kırgızistan’ı terk ettiğini iddia etmişti. AFP, Manas havaalanında görevli bir yetkiliye dayandırdığı iddiasında Bakıyev’in yanında birkaç kişi ile birlikte küçük bir uçakla ülkeden ayrıldığını ve Kazakistan’ın Almatı kentine gitmiş olabileceğini belirtmişti.

(CİHAN)

21:12 BAKİYEV, KAZAKİSTAN’A MI GETTİ?
Muhalif göstericilerin devlet binalarını basarak yönetimi istifaya zorladığı Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakıyev’in Kırgızistan’ı terk ettiği bildirildi. AFP’ye konuşan Manas havaalanında görevli bir yetkili, Bakıyev’in yanında birkaç kişi ile birlikte küçük bir uçakla ülkeden ayrıldığını söyledi. Aynı kişi Bakıyev’in Kazakistan’ın Almatı kentine gitmiş olabileceğini aktardı.

(CİHAN)

21:06 YAĞMALANAN BETA STORE’DA TÜRKLER REHİN KALDI
Humalif göstericilerin mevcut yönetime karşı ayaklandığı Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yağmalama olaylarının yaşandığı bildirildi. Kentte bulunan Beta Stores, Vefa Center, Goin AVM gibi büyük alışveriş merkezlerinde ve şehir merkezinde bulunan bazı mağazalarda, restoranlarda ve kafelerde yağmalama olayları yaşandığı belirtiliyor. Sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş olmasına rağmen, halkın polisle çatıştığı sokaklarda ufak çaplı yangınlr da yaşanıyor.

Göstericilerin ele geçirdiği devlet televizyonu KTR’nin binasında da ufak çaplı yangın çıktığı bildirildi.

Kırgızistan’daki Türk vatandaşları da yaşananlar olaylardan etkilenirken, birçok Türk işletmecinin kentte iş merkezi ve ofis gibi çalışma yerleri veya restoran tarzında işletmeleri bulunuyor. Yağmalanan Beta Store mağazasında da bazı Türklerin rehin kaldığı kaydedildi.

Meclis binası ve cumhurbaşkanının bulunduğu Beyaz Saray etrafında çatışmaların sürdüğü aktarılıyor.

Bu arada muhalif liderlerden biri olan Rosa Otunbayeva, hükümeti tamamen ele geçirdiklerini iddia etti.

(CİHAN)

20:53 ESKİ SAVUNMA BAKANI CEZAEVİNDEN ÇIKARILDI
Kırgızistan’da hükümeti deviren muhalefet, 8 yıla mahkum edilmiş olan eski savunma bakanını cezaevinden çıkardı. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 12 saat süren polis ile gösterici çatışması sonrasında Başbakan Daniyar Üsenov hükümeti istifa etmek zorunda kaldı.

Hükümeti deviren muhalefetin, geçtiğimiz aylarda yolsuzluktan 8 yıla mahkum edilen eski Savunma Bakanı İsmail İsakov’u cezaevinden çıkardığı öğrenildi.

Ayrıca, bir grup gösterici, liderleriyle birlikte, başkent cezaevine geçen yıl konan ve yargılanması süren Yeşiller Partisi lideri Erkin Bülekbayev ile muhalif Sapar Argınbayev’i çıkarmak için meydandan ayrıldı.

Geçici hükümetin lideri Roza Otunbayeva, Daniyar Üsenov’un başbakanlık görevinden istifa ettiğini doğruladı.

Bu arada, edinilen bilgiye göre, Talas kentinde İçişleri Bakanı Moldomusa Kongantiyev’in rehin alındığı polis karakolu ateşe verildi.

20:49 DEVLET BAŞKANI BAŞKENTİ TERK ETTİ
Kırgızistan muhalefeti, hükümetin istifa ettiğini ve Devlet Başkanı Kurmanbek Bakıyev’in başkenti terk ettiğini ileri sürdü.

Muhalefet lideri Temir Sarıyev, Rusya’nın RIA haber ajansına yaptığı açıklamada, muhalefetin hükümet binasına girdiğini belirterek, Kırgızistan Başbakanı Daniyar Usenov’un bir istifa açıklaması imzaladığını ileri sürdü.

Sarıyev, ”Devlet Başkanı Bakıyev, (Devlet Başkanlığı konutu olan) Beyaz Saray’ı terk etti. Artık Bişkek’de değil” dedi.

Daha önce başka kaynaklar da Devlet Başkanı’nın kaçmış olabileceğini bildirmişti.

Kırgızistan’da hükümet yetkililerine ulaşılamadığı için, bu iddiaları doğrulamak ya da yalanlamak mümkün olmuyor.

20:44 CUMHURBAŞKANLIĞI BİNASI ETRAFINDA ÇATIŞMA
Bugün protesto gösterilerinin yaşandığı Kırgızistan’da hükümetin istifa ettiği bildirildi. Rus Ria Novasti ajansı ve AP, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanek Bakiyev’in de Bişkek’ten ayrıldığını duyurdu. Muhalefet liderlerinden Temir Sariyev, göstericilerin Bişkek’teki hükümet binasını ele geçirdiğini ve Başbakan Daniyar usenov’un bir istifa mektubu yazdığını söyledi. Sariyev ayrıca “Bakiyev Beyaz Saray’dan ayrıldı, artık Bişkek’te değil” dedi. Sariyev, yeni Başbakan, İçişleri Bakanı ve Güvenlik Şefi konusunda anlaşma sağlandığını kaydetti.

Başkent’te Bişkek’te göstericiler hükümet binası dahil bazı devlet binalarını ele geçirirken, cumhurbaşkanının bulunduğu Beyaz Saray’da ise çatışmaların sürdüğü belirtiliyor. Göstericilerle Beyaz Saray’ı koruyan güvenlik güçleri arasında sert çatışmaların meydana geldi, binayı ayrıca keskin nişancıların koruduğu aktarılıyor.

Bin kadar göstericinin ise başsavcılık binasını bastığı ve ateşe verdiği belirtiliyor. Muhalif göstericilerin ayrıca devlet televizyonu KTR’nin binasını ele geçirdiği de gelen bilgiler arasında.

Öte yandan muhalefet, gösterilerde ölenlerin sayısını 100 olarak açıklarken, İçişleri Bakanlığı kaynakları ise ölü sayısını 40 olarak duyurdu.

(CİHAN)

19:50 KIRGIZİSTAN’DA GEÇİCİ HÜKÜMET KURULDU
Muhalefet temsilcilerinin yaklaşık 3 saatlik görüşmesinin ardından basına yapılan açıklamada, kurulan geçici hükümetin dört bakandan oluştuğu belirtildi.

Geçici bakanlar, görevlerini yapmak üzere çalışmalara başladı.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te polis ile göstericiler arasında çatışmalar sürerken, muhalefet liderleri halkı sakinleştirmeye çalışıyor.

Ata Meken Partisi lideri Ömürbek Tekebayev, Ala Too meydanına gelerek, vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı. Ancak, meydanın yanında bulunan ve yaklaşık 4 saat alev alev yanan Başsavcılık binasından, göstericiler dosyaları ve teknik malzemeleri götürmeye devam ediyor.

Devlet başkanlığı binası içine girmek için iki kamyonu Ala Too meydanına getiren göstericilerin, ana kapılardan binaya girmeye hazırlandıkları bildirildi.

Bu arada, Devlet Başkanlığı ve Ala Too meydanı çevresindeki dükkanların yağmalanması devam ediyor.

Ayrıca, meydanda göstericilerin silah taşıdığı ve Devlet Başkanlığı binasına doğru ateş edildiği görüldü.

Meclis Başkanı Zaynidin Kurmanov, meclis binasının yağmalandığını açıklarken, bina önünde milletvekilleri dosyaları araçlara yüklüyor.

Öte yandan, Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev’in evinin yağmalandığı iddiası basında yer aldı.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu