Haberler

Erdoğan: Rusya’yla vize mayısta kalkabilir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gelecek ay Türkiye’yi ziyaret edecek olan Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile büyük bir ihtimalle yüksek düzeyli bir işbirliği anlaşması imzalayacaklarını belirterek, “Burada da vizeleri büyük ihtimalle kaldıracağız.” dedi.

Dün gittiği Saraybosna’da, Boşnak Enstitüsü’nde konuşma yapan Erdoğan, dünya siyasetinde yaşanan değişim ve dönüşümlerin içe kapanık siyaset anlayışlarına müsaade etmediğini vurguladı. Türkiye’nin karşılıklı olarak vizeyi kaldırdığı ülke sayısının 25’e ulaştığını söyleyen Başbakan, “Büyük bir ihtimalle mayıs ayında Medvedev ile yüksek düzeyli bir stratejik işbirliği anlaşması inşallah imzalıyoruz. Burada da vizeleri büyük ihtimalle kaldıracağız. Rusya ile Türkiye arasında inşallah vizesiz bir dönemi başlatacağız.” diye konuştu.

Erdoğan, “Bosna-Hersek’in bölünmesine dair senaryolar var. Buna Türkiye’nin tavrı ne olur?” sorusu üzerine, “Bosna-Hersek’in bölünmesi diye bir şeyi aklımın ucundan geçiremem.” dedi. Avrupa Birliği’ne “Bosna-Hersek’i bizden önce AB’ye alın.” çağrısı da yapan Başbakan, Bosna-Hersek’in bir an önce NATO’ya girmesi gerektiğini de kaydetti.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu