Magazin

Mahsun Kırmızıgül: “Kürt Sorunundan Rant Sağlayanlar Var” (Özel)

Türk Filmleri Haftasının Açılışı İçin Ukrayna'nın Başkenti Kiev'e Gelen Ünlü Ses ve Sinema Sanatçısı Mahsun Kırmızıgül, Son Zamanlarda Türkiye'nin Gündeminde Önemli Bir Yer Tutan Hükümetin Kürt Açılımına Dair Açıklamalarda Bulundu.

Türk filmleri haftasının açılışı için Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gelen ünlü ses ve sinema sanatçısı Mahsun Kırmızıgül, son zamanlarda Türkiye’nin gündeminde önemli bir yer tutan hükümetin Kürt açılımına dair açıklamalarda bulundu.

Türk Film Haftası’nın ilk filmi olan ‘Beyaz Melek’in gösterimi akabinde, ukraynahaber.com genel yayın yönetmeni Yunus Erdoğdu’ya özel olarak konuyu değerlendiren sanatçı Kırmızıgül, ‘Güneşi Gördüm’ filmi ile birlikte artık Türkiye’de Kürt Sorunu’nun barış sürecine girdiğini ve bu filmin etkisinin çok büyük olduğunu kaydetti.

“BUNUN ÖNÜNDEKİ ENGELİ HALK AFFETMEYECEK”

Bir sanatçı olarak üzerinde düşen görevi film çekerek yaptığına değinen Kırmızıgül; “Bu konuda bence görev sadece hükümete değil muhalefetiyle, iktidarıyla hepimize düşüyor. Çünkü 25 yıldır akan bir kan var. Bunun durmasının önünde kim engelse bu halk onları hiçbir zaman affetmeyecek. Sandıkta da affetmeyecek başka bir yerde de affetmeyecek. Çünkü ölen Anadolu’nun yağız delikanlıları. O insanlar ölüyor, ben hayatımda (bu nedenle) zengin bir insanın öldüğünü daha görmedim” dedi.

Eskiden koparılan bir takım bağların yeniden onarılması için elbirliğiyle çalışılması gerektiğini vurgulayan Kırmızıgül, “Türkiye bunu istiyor. Bizler de istiyoruz artık. Kan görmek istemiyoruz. Sınırları kaldırılan bir Avrupa düşünün. Artık insanlar bir yerden bir yere giderken pasaport sormuyor. Kimlik sormuyor. İnsanlar tek para birimine doğru gidiyor. Artık dünya değişiyor biz hala orada; sen Kürt’sün ve Türk’üm, sen Zaza’sın Çerkezsin, Alevisin çok küçük şeyleri tartışıyoruz. Biz sanatçı olarak görevimizi sonsuz olarak yapıyoruz. Artık bu görev meclisin kim ne yapabiliyorsa yapsın artık bu iş bitsin” şeklinde konuştu.

“RANT SAĞLAYANLAR BU İŞİN BİTMESİNİ İSTEMEZ”

Israrla “Bu iş atık açılımlara da kalmamalı bitmeli” diyen sanatçı Mahsun Kırmızıgül sözlerini; “Yani ölen masum insanlar. Arttık insanların gözlerinden yaş değil kan akıyor. 25 yıldır çektiğimiz bir bela var. Ama ben şunu biliyorum ki; barışı istemeyenler, bu işten rant sağlayanlar, bu işin bitmesini istemeyecek hiçbir zaman. Ama bence gerçekten artık bunu sevgiyle, diyalog yoluyla, nasıl olursa olsun hiç önemli değil bitirelim” şeklinde tamamladı.

Muhabir: Yunus Erdoğdu

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu