Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Türkiye

Onbinlerce kutu biber gazı aldılar

Ülkenin en kritik seçimine kısa bir süre kala İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet ve Jandarma peş peşe biber gazı alımı yapıyor. Depolar sırta takılandan elle atılana kadar farklı türlerdeki biber gazlarıyla dolduruluyor.

Cumhuriyet tarihinin en kritik seçimlerine günler kala tartışma yaratacak adımlar atılıyor. AKP’li Süleyman Soylu’nun yönetimindeki İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı, son iki aydır peş peşe biber gazı alımı ihaleleri düzenliyor.

El tipinden sırta takılana, el bombası şeklindeki solüsyona kadar çeşit çeşit biber gazıyla Emniyet ve Jandarma’nın depoları dolduruluyor.

ÇEŞİT ÇEŞİT GAZ ALDILAR

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre Emniyet Genel Müdürlüğü’nün son iki ayda düzenlediği biber gazı ve sis bombası ihaleleri şu şekilde:

28 Şubat: 50 bin adet 100 mililitrelik biber gazı spreyi

30 Mart: 20 bin adet dumanla yayılan el tipi gaz bombası

30 Mart: 5 bin adet elle atılan sis bombası

3 Nisan: 5 bin adet 400 mililitrelik biber gazı spreyi

Jandarma Genel Komutanlığı’nın yaptığı alımlar da şöyle:

9 Mart: 100 adet sırta takılabilen biber gazı tüpü

14 Mart: 2 bin 400 kilogram biber gazı solüsyonu

Ayrıca savunma, güvenlik veya istihbarat alanlarıyla ilgili ya da gizlilik içinde yürütülmesi gereken ihaleler Kamu İhale Yasası’na tabi olmadığı için tüm bu ihalelerinin sonuç ilanları açıklanmıyor. Bu tür ihalelerin sadece ilanı yayımlanırken ihalelerin hangi şirkete ve kaç milyon TL’ye verildiği gizli tutuluyor.

CHP Milletvekili Murat Bakan’ın Jandarma Genel Komutanlığı’nın tüm personeline seçim günü birliklerinde hazır beklemeleri talimatı verdiği açıklaması gündem oldu.

JANDARMA’YA SEÇİM TALİMATI

CHP’li Bakan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Jandarma Genel Komutanlığı tarafından tüm Jandarma personeline Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerine yönelik olarak gönderilen yazı ile bugüne kadar hiç bir seçimde uygulanmamış şekilde; tüm personelin seçimlerde görevli olup olmamasına bakılmaksızın ve bölge ayrımı yapılmaksızın oy kullandıktan sonra evlerine gitmemeleri, birliklerine dönerek ikinci bir emre kadar hazır olarak beklemeleri, birliklerinden ayrılmamaları ayrıca sandık başında görevli personelin de seçimin bitimine müteakip yine birliklerine dönmeleri ve hazır kıta olarak beklemeleri emredilmiştir.”

Kaynak: Birgün

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]