Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Dünya

ABD Genelkurmay Başkanı Milley: Ukrayna’nın bu yıl savaşı kazanması çok zor

"Bu önemli olduğu kadar gerçekten çok zor bir askeri görev"

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Ukrayna‘nın bu yıl savaşı kazanmasının çok zor olduğunu söyledi.

Milley, ABD merkezli haber sitesi Defense One‘a verdiği söyleşide, Ukrayna ordusunun Kremlin‘e bağlı güçleri topraklarından tamamen atmasının çok düşük ihtimal olduğunu savunarak, “Bu yıl için yakın vadede bunun başarılabileceğini sanmıyorum” dedi.

31 Mart Cuma günü yayımlanan söyleşide Milley, şu ifadeleri kullandı:

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna‘nın hedefinin Rus işgali altındaki topraklarda yer alan tüm düşmanları atmak olduğunu birçok kez açıkça ifade etti. Bu önemli olduğu kadar gerçekten çok zor bir askeri görev. Hâlâ Rus işgali altındaki Ukrayna topraklarında bulunan yüzbinlerce Rus var. Yapılamaz demiyorum. Sadece bunun çok zor bir görev olduğunu söylüyorum.

Milley, dün (30 Mart) katıldığı Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi‘ndeki konuşmasında da Rus birliklerinin iyi eğitimden geçmediğini savunarak, özellikle Buça civarındaki Rus askerlerin “katliamdan geçtiğini” söylemişti.

Orgeneral, söyleşisinde Kıyiv yönetiminin taleplerine rağmen ABD’nin göndermediği uzun menzilli Ordu Taktik Füze Sistemi’yle (ATACMS) ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Milley, ABD‘nin elinde az sayıda ATACMS olduğunu, bu nedenle söz konusu füzelerin, Ukrayna’ya gönderilmesine dair bir karar bulunmadığını belirtirken, ileriye dönük bir tahmin yapamayacağını da söyledi.

Öte yandan 2014-2017’de ABD’nin eski Avrupa Kuvvetleri Komutanı olan Ben Hodges, Kıyiv yönetimine ATACMS gönderilmemesinin hata olduğunu savundu.

Defense One‘a konuşan Hodges, Kıyiv ordusunun bu füzelerle Kırım‘da yer alan Rus donanmasının Karadeniz Filosu‘nun üssünü vurabileceğine dikkat çekerek, Washington’ın Kremlin ile gerginliği daha da artırmaktan çekindiği için füzeleri göndermediğini ileri sürdü.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]