Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Dünya

Almanya, Türk Büyükelçisini çağırıp nota verdi: Sürgün avına izin vermeyiz

Almanya Dışişleri Bakanlığı, AKP'li Açıkgöz'ün Kürtler ve Gülen cemaati mensuplarına yönelik sözleri nedeniyle Türk Büyükelçisi'ni çağırıp nota verdi: "Sürgün avı ve nefret söyleminin Almanya'da yeri yoktur."

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Almanya’nın Türkiye Büyükelçisini çağırıp nota verdi. Nota, AKP’li Mustafa Açıkgöz’ün Kürtleri ve Gülen cemaatin hedef göstermesi; ‘nefret suçu’ oluşturacak sözler sarf etmesi üzerine verildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Türk Büyükelçiliğini görüşmeye davet ettik. Neuss’ta bir Türk milletvekilinin sarf ettiği sözler tekrarlanmamalı. Sürgün avı ve nefret söyleminin Almanya’da yeri yoktur.”

Bakanlığın kamuoyuyla paylaştığı ikinci tweet’te ise şöyle denildi:
“Görüşmemizde, ülkemizde bir yabancının seçim kampanyası yapabilmesi için önceden bilgi vermesi ve bunun tarafımızca onaylanması gerektiğini açıkça belirttik. Türk temsilciler oyunu kuralına göre oynamak zorundalar. Aksi halde bunun doğuracağı sonuçları incelemeliyiz.”

NE OLMUŞTU?

13 Ocak tarihinde, Düsseldorf iline bağlı Neuss’ta, Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) Almanya’daki yapılanması olan Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu’nun düzenlediği toplantıda konuşan Açıkgöz, PKK ve “FETÖ” olarak tanımladığı Gülen cemaati mensuplarını “yok edeceklerini” söylemişti.

Kaynak: kronos36.news

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]