Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Dünya

Japonya ve Avustralya’dan Çin’e karşı güç birliği

Japonya ile Avustralya'nın Dışişleri ve Savunma Bakanları, Çin'in Hint-Pasifik'te artan bölgesel nüfuzu karşısında savunma iş birliğini güçlendirmek için anlaştı.

Japonya Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoşimasa ve Savunma Bakanı Hamada Yasukazu, Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong ve Savunma Bakanı Richard Marles ile görüştü.

Toplantıda konuşan Hayaşi, gündemde “Rusya-Ukrayna Savaşı, Doğu ve Güney Çin Denizinin statükosu ile Kuzey Kore’nin olası nükleer denemesinin” yer aldığını söyledi.

Kyodo ajansının haberine göre, toplantıda Bakanlar, Çin’in Hint-Pasifik’teki artırdığı askeri nüfuzu karşısında “ikili savunma işbirliğinin güçlendirilmesi” konusunda mutabakata vardı.

Hayaşi, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, tarafların, Doğu ve Güney Çin Denizi’nde statükonun güç kullanılarak ve tek taraflı değiştirilmesine karşı çıkılmasında anlaştığını bildirdi.

Dışişleri ve Savunma Bakanları, Japonya ve Avustralya’nın, Güneydoğu Asya ve Pasifik bölgesi ülkeleriyle diplomatik işbirliğinin güçlendirilmesi ihtiyacını vurguladı.

Zirve, Ekim 2018’den sonra ilk yüz yüze 2+2’li görüşme olarak kayda geçti.

Gezi kapsamında Marles ve Wong’u, Japonya Başbakanı Kişida Fumio da kabul etti. Görüşmede, iki ülkenin “Serbest ve Açık Hint-Pasifik” vizyonundaki liderliği ele alındı.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]