Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Gündem

Ukrayna’da olağanüstü hal ilan edildi

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi, halihazırda olağanüstü halin yürürlükte olduğu Donetsk ve Luhansk bölgeleri dışında Ukrayna genelinde olağanüstü hal ilan kararı aldı.

Ukrayna genelinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi (RNBO) Genel Sekreteri Oleksiy Danilov 23 Şubat’ta yaptığı açıklamada, hâlihazırda olağanüstü halin yürürlükte olduğu, Donetsk ve Luhansk bölgeleri dışında kalan diğer bütün bölgelerde yani ülke genelinde bir ay süreyle (30 gün) OHAL kararı alındığını bildirdi.

RNBO tarafından alınan OHAL kararı Ukrayna Parlamentosu tarafından onaylanması akabinde yürürlülüğe girecek.

RNBO Sekreteri Danilov, olağanüstü hal ile ilgili kısıtlamaların bölgeye göre değişeceğini açıkladı. Donetsk ve Luhansk bölgeleriyle ilgili olarak, burada acil durum ilan etmenin imkansız olduğunu, ancak çatışmalar devam ettiği için ayrı bir yasal rejimin olduğunu belirtti.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Danilov, OHAL’in 30 gün süreyle uygulanacağını açıkladı.

“VATANDAŞIN GÜNLÜK HAYATINI ETKİLEMEYECEK”

Danilov, “Kamu düzeninin ve nüfusun ve ekonominin devamlılığını sağlayan tesislerin korunmasını güçlendirilecek, trafik kısıtlanabilir, toplu ve şehirlerarası ulaşıma ek denetimler getirilebilir, sokakta kişilerin belgelerini kontrol edebilir” dedi.

Danilov, bunların önleyici tedbirler olduğunu, bu sayede ülkede sükunetin korunacağını, ekonomi hayatın devam edeceğini, istikrarın devamı için OHAL kararı alındığını söyledi.

Bilindiği üzere 21 Şubat’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ORDLO “cumhuriyetlerini” tanıyan kararnameleri imzaladı ve ayrılıkçı liderler Denis Puşılin (ORDO) ve Leonid Pasiçnık (ORLO) ile “dostluk ve işbirliği” anlaşmaları imzaladı.

Bu belgeler, görünüşte “barışı korumak için”  Rus birliklerinin doğu Ukrayna’ya konuşlandırılmasını sağlıyor.

ABD ve Avrupa ülkeleri, Ukrayna’ya yönelik başka bir saldırganlık eylemine yanıt olarak Rusya’ya yaptırım uygulamaya başladı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna’nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinde Ukrayna’nın izni olmadan konuşlandırılan Rus birliklerinin barış gücü olmadığını söyledi.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – Kıyiv

Ukrayna ve dünya gündemine dair haber ve analizler ücretsiz olarak cep telefonunuza gelsin ister misiniz?

Siz de ‘Zamanım yok, hazır önüme gelsin’ diyenlerdenseniz, öne çıkan gelişmeleri ve gündeme dair analizlerini WhatsApp uygulaması aracılığıyla telefonunuza gönderiyoruz. Bunun için yapmanız gereken çok basit.

WhatsApp Bültene nasıl üye olabilirsiniz?

Numaramızı hiç kaydetmeden buraya tıklayıp direk “bülten” yazabilirsiniz.

Ya da:

UkraynaHaber.com’a ait +380636656525 numarasını telefon rehberinize kaydedin.

Mobil cihazınızdan WhatsApp uygulamasını açın ve bu numaraya “Bülten” yazarak bir mesaj atın.

Hepsi bu kadar…

Telefon numaranız kesinlikle başka kişilerle paylaşılmayacaktır ve sadece haber göndermek için kullanılacaktır.

Bülten üyeliğinizi nasıl sonlandırabilirsiniz?

WhatsApp’ınıza mesaj gelen numaraya sadece “BÜLTEN İPTAL” yazılı bir mesaj atarak üyeliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Gelen bültenimizi telefonunuzdaki diğer numaralara göndererek haber ve analizleri YouTube.com/UkraynaHaber‘teki videoların daha çok kişiye ulaşmasına katkıda bulunabilirsiniz.


YouTube KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!


TELEGRAM KULLANIYORSANIZ HABERLERDEN CANLI YAYINLARDAN ANINDA HABERDAR OLMAK İSTİYORSANIZ TEK TIKLA KANALIMIZA ABONE OLABİLİRSİNİZ…


Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]