Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Dünya

CIA direktörü Burns, Ukrayna konusunu görüşmek için Moskova’ya gitti

CIA Direktörü William Burns, Rus birliklerinin "Ukrayna sınırına yığılmasını" yakından izlediklerini bildirmek için Moskova'yı ziyaret etti. CNN'nin Cuma günü kaynaklarından alıntı yaparak sunduğu iddiasına göre ABD istihbarat şefi, "Rusya'nın eylemlerini neyin motive ettiğini belirlemek" istedi.

ABD Merkezi İstihbarat Örgütü (CIA) Direktörü William Burns, Rusya’yla ikili ilişkileri görüşmek üzere üst düzey bir heyetle birlikte Moskova’yı ziyaret ediyor.

ABD Büyükelçiliği’nden bir sözcü, Burns’ün Moskova’da Salı ve Çarşamba günleri Rus yetkililerle yapılacak görüşmelerde Amerikalı heyete başkanlık edeceğini belirtti. Sözcü, heyetin “ikili ilişkilerle ilgili çeşitli konuları görüşmek üzere Rus yetkililerle biraraya geldiğini” söyledi.

Burns’ün, ABD Başkanı Joe Biden’ın talebiyle düzenlediği belirtilen bu beklenmedik ziyareti, ABD-Rusya ilişkilerinde her iki tarafın da devam eden uzlaşmazlıklara rağmen diyalog kapısını açık tutma yanlısı olduğunun bir işareti olarak yorumlanıyor.

Rusya Güvenlik Konseyi’nden yapılan açıklamada da, ABD’nin eski Moskova büyükelçisi olan ve Rusça konuşabilen Burns’ün, Konsey Başkanı ve Rus istihbaratının eski liderlerinden Nikolay Patruşev ile görüştüğü belirtildi.

Görüşmede ele alınan konularla ilgili ayrıntı her iki taraftan da paylaşılmadı. Ancak basında yer alan iddialara göre; ABD istihbarat şefinin bu haftaki iki günlük resmi ziyareti sırasında, “Rusya’nın gaz ihracatını koz olarak kullanmaya yakın olduğu ve Ukrayna ve diğer Avrupa ülkelerinin kışa doğru enerji krizlerinden muzdarip olacağı tahmininden endişe duyduğunu” kaydetti.

ABD’li yetkilinin Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev ve Rusya Dış İstihbarat Teşkilatı (SVR) Direktörü Sergey Narıçkin’le görüştüğünü öne sürüldü.

Ancak güvenlik konularına öncelik verileceği tahmin ediliyor. İki ülke arasında, 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı ilhakı, Rus siber korsanlarının 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahale iddiaları, Moskova’nın Suriye rejimi lideri Beşar Eset’ı desteklemesi ve muhalif Rus gazeteci Aleksey Navalny’nin tutuklanması gibi konular ikili ilişkileri son dönemlerde en fazla etkiliyen konular arasında.

Başkan Biden, bazı uzlaşmazlıkların görüşülmesi için geçen ay, Rusya uzmanı, üst düzey yetkili Victoria Nuland’ı Moskova’ya göndermişti. Ancak Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nuland’ın ziyareti sonucunda ilişkilerde belirli bir ilerleme kaydedilemedi.

Biden Haziran ayında Cenevre’deki bir zirvede Rus lider Vladimir Putin’le biraraya gelmesinin ardından da, iki ülke arasında stratejik bir diyalağun kurulmasının 6 ila 12 ay sürebileceğini belirtmişti.

Putin de Amerika’yı birçok alanda eleştirmesine rağmen geçen ay yaptığı bir açıklamada Biden ile yapıcı bir ilişki kurduğunu söyledi. Kremlin de, iki lider arasında bu yıl bir görüşme yapılması olasılığının gündemde olduğunu belirtti.

Daha önce ABD tarafı Rusya’nın Ukrayna sınırına yığınak yaptığını öne sürmüştü. Rusya’ysa söz konusu iddiaları yalanlamıştı.

UkraynaHaber.com | Dış Haber Servisi

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]