Dünya

Aaron Goldsmith adını almış ve at çiftliği kurmuş: Reza Zarrab, 4 yıl sonra Miami’de ortaya çıktı

Zarrap, Aaron Goldsmith adını mı aldı ? TR724'ten Adem Yavuz Arslan’ın haberine göre, Florida eyaletinin Miami şehri yakınlarındaki Davie bölgesine yerleşen Reza Zarrab, Aaron Goldsmith adını aldı. Pahalı atlara hizmet veren bir at çiftliği kuran Zarrab yeni kız arkadaşıyla birlikte milyon dolarlık bir malikanede yaşıyor. Haberde, bölgede Uber taksi işleten bir Türk vatandaşının, yolcu olarak aldığı İran aksanıyla konuşan kişiyi Zarrap’a benzetmesi ve daha sonra bu bilgiyi Adem Yavuz Arslan ile paylaşması sonucu İranlı iş adamının yeni kimliği ve kaldığı yer ortaya çıktı.

Halkbank’ın ABD’nin İran’a yönelik ekonomik yaptırımlarını ihlal etmekle suçlandığı davada önce sanık olarak yargılanan daha sonra paylaştığı bilgilerle “tanık koruma programına” alınan İran asıllı Türk iş insanı Reza Zarrab’ın, Florida eyaletinin Miami şehri yakınlarındaki Davie bölgesine yerleştiği ortaya çıktı.

New York kentinde aralarında kara para aklama, bankacılık sahtekarlığı ve İran’a uygulanan yaptırımları delme suçlarının da bulunduğu 7 ayrı suçtan yargılanırken, savcılıkla anlaşma yoluna gidip, tanık koruma programına alındığı bilinen Zarrap’tan 8 Aralık 2017’de mahkemede ifade verdiği günden bu yana haber alınamıyordu.

DÖRT YIL SONRA İLK GÖRÜNTÜNÜN HİKAYESİNİ ADEM YAVUZ ARSLAN ŞÖYLE ANLATIYOR:

Bugüne kadar “Zarrab nerede?” diye çok sorduk ama somut bir bilgiyi ilk kez bir ay önce edindim.

Hem de sıradışı bir şekilde.

Özetle şöyle oldu: bir okurum ‘Miami’de yaşadığını, Uber yaparak geçimini sağladığını, bir gece lüks bir mekandan aldığı yolcuyu Zarrab’a çok benzettiğini, konuşurken İran aksanını gördüğünü,  şoförünün Türk olduğunu öğrenince konuşmayı kestiğini’ anlattı.

Kolları sıvayıp edindiğim adres bilgileri üzerinden Zarrab’ın peşine düştüm. 

Aslında yaptığım ipi çekmekti. Yani açık kaynaklardan iz sürdüm. İki hafta süren çalışmalarım sonunda Zarrab’ın herşeyini çözdüm.

Kurduğu yeni şirket, yeni adı, malikaneye benzeyen yeni evi… Kısacası Zarrab’ın yeni hayatı artık tüm detaylarıyla elimdeydi. Bu aşamada yapılacak şey Miami’ye gidip Zarrab’ın kapısını çalmaktı.

Bende öyle yaptım.

ZARRAB ŞOK OLDU 

Miami ABD’nin en gözde yerlerinden.

Bu yüzden Zarrab’ın ‘olabileceği yerler listesi’nin ilk iki sırasındaydı. Sonuçta Zarrab gibi birisi Wyoming ya da Montana’ya yerleşecek değil.

Ya Miami ya Los Angeles’tedir diye düşünüyordum.

Zarrab Miami’de zengin beyaz Amerikalıların tercih ettiği Davie bölgesine yerleşmiş. Oturduğu evin kira sözleşmesini buldum. Ev kaç odalı, ne zaman yapıldı, havuzu ne kadar büyüklükte , kaç para ediyor hepsi zaten açık kaynaklarda mevcut. 

5 odası 4 banyosu olan evin bahçesinde büyükçe bir de havuz var. Emlak kayıtlarına göre en son 1,5 milyon dolara satılmış.

Ancak Zarrab özel güvenlikli bir sitede oturduğu için evinin önünde bekleyip görüntüleme imkanı bulamadım. Site gerçekten güvenlik işini sıkı tutuyor. Orada oturmayan ya da orada oturan birisinin nizamiyeyi arayıp sizi içeri aldırmazsa içeri giremeyeceğiniz bir yer.

Zarrab’ın bu siteyi neden tercih ettiği zaten site nizamiyesinden anlaşılabiliyor.

Evinin etrafında turladım ama Zarrab’ı görüntüleme imkanım olmadı. Onun yerine köpeklerini görüntülemiş oldum.

İkinci adresim yakınlardaki bir at çiftliğiydi.

Zaten gelen istihbaratı değerli kılan detaylardan birisi de buydu. Çünkü Zarrab’ın atlara olan ilgisini Türkiye’den biliyorduk. Milyon liralık atları yarışlarda boy gösteriyor o dönem eşi olan Ebru Gündeş’e milyonluk at hediye ediyordu.

Mesela ‘Dayım Benim’ isimli atı çok meşhurdu. Aynı şekilde ‘forget me not’ ve ‘Duty Free’ isimli atları da herkesin dilindeydi.

O at çiftliğinin izini resmi kayıtlardan sürdüm. ABD’de bu tip kayıtlar herkese açık. Bakmanız gereken yeri biliyorsanız o şirkete dair tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Zarrab yeni adıyla Aaron Goldsmith İranlı bir ortağı Manuchehr Negahban ile kurmuş şirketi. Şirket kayıtlarına göre Zarrab ‘başkan’ ortağı Manuchehr ise ‘direktör’ olarak gözüküyor.

Burası milyon dolarlık yarış atlarına hizmet edecek bir hara.

20 dönüm arazi üzerine kurulmuş ve çok para harcandığı her halinden belli. Arazi ve üzerine yapılan tesislerin milyonlarca dolar değerde olduğu tartışma götürmez.

Zarrab’ın yani adıyla Aaron Goldsmith’in burada olduğnu biliyorum ama dışarı çıkmadığı için görüntüleyemiyordum.

Sonra işyerine kaç kapı girdim.

Çevre düzenlemesi yapan işçilere ‘patron’u sordum. ‘Arkalarda bir yerde’ olduğunu söylediler.

İkinci işçiden sonra bingo: Zarrab karşımdaydı.

İngilizce olarak selamlaştıktan sonra kendisine gazeteci olduğumu ve kendisiyle görüşmek için Washington DC’den geldiğimi söyledim.

Şaşırmıştı.

Ne diyeceğini bilemedi. Diyalogda da gördüğünüz gibi Türkçe konuşmak istemedi.

Ben Türkçe biliyorsun nasıl olsa desem de ‘İngilizce konuş’ diye cevap verdi. Ben röportaj yapmak istediğimi söyleyince “özel mülktesiniz, suç işliyorsunuz arazimden çıkın” diye cevap verdi.

Talihsizliğim şu ki yalnızdım.

Yani yanımda şoför ve kameraman olmadığı için hem arabayı sürüp hem Zarrab’la diyalog içine girip hem de bizi görüntüleyemedim.

İçeri girerken cep telefonumu novigasyon cihazı gibi koyup kamerasını açmıştım. Ancak Zarrab yan taraftan gelince kadrajın dışında kaldı. Ancak hızla içeri kaçarken birkaç saniye çekebildim. 

Ardından at çiftliğinin önündeki yola çıktım.

Burası kamuya ait bir yer olduğu için beklememde bir sorun yoktu. Belki çıkarken çekerim, mikrofon uzatırım diye beklerken içeriden adamlarından birisi geldi. Beraberinde nedense köpek getirmiş ve hayli haşin bir şekilde arabanın kapısına asıldı.

Pek dostane olmadığı belli olan kişi kapıyı açmaya çalışınca kapıları kilitledim ve gaza bastım. Çünkü hitapları ve hareketlerinden iyi niyetli olmadıkları gözüküyordu.

Oradan ayrılıp otele geçince de hemen Zarrab’ı telefonla aradım.

Videoda bu diyalogu gördünüz. Zarrab yanlış numara deyip telefonu kapattı. Tekrar aradığımda açmadı.

Mesajlarıma da dönmedi.

ZARRAB FACEBOOK SAYFASINI JET HIZIYLA KAPATTI 

Bu esnada taktir edilecek bir hızla facebook sayfalarını temizlemiş.

Ben görüşmeye gitmeden önce var olan sosyal medya hesapları bir anda buhar oldu. Neyse ki ben Zarrabın ve işyerinin tüm detaylarını, ortağına ait bilgileri hatta kız arkadaşının fotoğraflarını da almıştım.

Zarrab’ın gitme ihtimali olan yerleri takip edip kamuya açık bir alanda yakalamaya çalıştım ama Zarrab yani Aaron Goldsmith bir daha ortaya çıkmadı.

Evet, Zarrab’ın dört yıl sonra ilk görüntüsünün ortaya çıkması hikayesi özetle böyle. Bu noktada şunu da vurgulayayım: Zarrab önemli birisi ve daha anlatacağı çok şey var. Ben de her gazeteci gibi kendisini bulmak ve röportaj yapmak istiyordum. 

Kaldı ki 2013’ten bu yana gündemimde olan bir isim Zarrab.

Eğer röportaj teklifimi kabul etse medeni bir şekilde sorularımı sorar cevaplarını alırdım. Ancak yapmadı, kaçmayı tercih etti hatta üstüme adamlarını saldı.

Ama bu durum benim Zarrab’ın yeni hayatına dair bilgileri edinmemi engelleyemedi.

Evet, Erdoğan’ın hayırsever işadamı olarak tanımlayıp uğruna ülkeyi yaktığı Zarrab şimdi zengin Amerikalıların arasında , binicilik uzmanı yeni kız arkadaşıyla beraber milyon dolarlık bir malikanede yaşıyor, milyonlarca dolarlık yarış atlarına hizmet veren bir şirketin sahibi.

Kendine güveni yüksek.

Zira her şeye rağmen fotoğraf çektiriyor ve bunu arkadaşlarının Facebook sayfalarına koymalarına itiraz etmiyor. Tabi ben onu bulunca bunların hepsini kaldırttı ama sizin gördüğünüz fotoğrafların çoğu bilgisi dahilinde olan Facebook paylaşımları. 

Miami’nin gece hayatında boy gösteriyor, lüks yaşamına devam ediyor.

Merak edilen en temel konuya gelince; Zarrab estetik ameliyat olmuş, yüzünü değiştirmiş değil.

Bildiğiniz Zarrab.

Sadece daha zayıf daha fit.

Henüz tanık koruma programında olmamış olması da önümüzdeki dönemde başlayacak Halkbank davasında onu tekrar kürsüde görme ihtimalimizin yüksek olduğunu gösteriyor.

Halk Bankası davası temyiz aşamasında

Halkbank’ın ABD’nin İran’a yönelik ekonomik yaptırımlarını toplamı yaklaşık 20 milyar dolara varan operasyonlarla delmekle suçlandığı dava, temyiz aşamasında. Gelecek duruşmada İran asıllı Türk iş insanı Reza Zarrab’ın da yine tanık olarak dinlenmesi bekleniyor.

Halkbank 20 milyar dolar dolandırıcılığa aracılık etmekle suçlanıyor

İtirafçı olan Zarrab’ın İran’a yasa dışı yollarla para taşıdığı suçlamasıyla 2016 yılında tutuklanmasının ardından başlayan hukuki süreçte New York Güney Bölge Savcılığı, Ekim 2019’da Halkbank hakkında dolandırıcılık ve kara para aklamakla suçları içeren bir iddianame hazırladı.

Halkbank, ABD’nın İran’a uyguladığı finansal yaptırımları delmek amacıyla kurulan paravan şirketlerin 20 milyar dolara varan işlemlere aracılık etmek ve olası yaptırımları engellemek amacıyla ABD Hazine Bakanlığı’nı yanıltmakla suçlanıyor.

www.UkraynaHaber.com

Halkbank davasının 45 sayfalık iddianamesinde Reza Zarrab ve İran’a yönelik ambargoyu delmekten suçlu bulunarak 32 ay hapis cezasına çarptırılan Hakan Atilla’nın yanı sıra eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bankanın eski Genel Müdürü Süleyman Aslan ile eski Dış Operasyonlar Müdürü Levent Balkan’ın isimleri de suç ortağı olarak geçiyor.

Halkbank neyi savunuyor?

Halkbank’ın açtığı temyiz davası nisan ayında görülmüştü. Halkbank avukatları, bu davanın ”emsalsiz” olduğunu, ABD tarihinde savcılığın ilk kez yabancı bir devlete karşı dava açtığını belirterek, bankanın “Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası” kapsamında yargılanamayacağını savunmuş ve dokunulmazlığı hasebiyle Halkbank’ı yargılamanın Türkiye’yi yargılamak ile “eşanlamlı” olduğunu iddia etmişti.

Halkbank’ın “Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası” kapsamında ABD’de yargılanamayacağı gerekçesiyle temyiz mahkemesine yaptığı başvurunun ardından, üç yargıçtan oluşan heyet, tarafların savunmalarını dinlemişti.

Halkbank’ın avukatı Simon Latcovich, bu davanın ”emsalsiz” olduğunu, ABD tarihinde savcılığın ilk kez yabancı bir devlete karşı dava açtığını ancak bankanın “Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası” kapsamında yargılanamayacağını savundu.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu