Türkiye

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliği düşürüldü

Gergerlioğlu, ‘barış’ istediği için tutuklanacak.

TBMM Başkanlığı’nın, İnsan Hakları Savunucusu ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na terör örgütünün propagandasını yapmak suçundan verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezasına yönelik kararı TBMM Genel Kurulu’nda okundu. Kararın Genel Kurul’da okunmasıyla Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düştü. Gergerlioğlu, ‘barış’ istediği için tutuklanacak.

Kararın ardından Meclis’te sloganlar atılmaya başlandı. Kararın TBMM Genel Kurulu’nda okunmasıyla milletvekilliği düşen Gergerlioğlu, kararı tanımadığını belirtti. Gergerlioğlu, “Başta sona hukuksuzlukla doluydu bu karar. Ben milliyetimin bağrındayım, milletimin kalbindeyim ve hiçbir yere gitmiyorum. Bu anayasa dışı bir karardır. Meclisi terk etmiyorum. Anamın ak sütü gibi helal oyla geldim. Boyun eğmeyeceğiz. Bunu herkes bilsin. Ben 90 bin Kocaelilinin oyunu alarak buraya geldim” açıklamasında bulundu.

Ömer Faruk Gergerlioğlu, milletvekili seçilmeden önce yargılandığı Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesince 21 Şubat 2018’de ‘PKK/KCK propagandası yapmak’ suçundan hapse mahkum edilmişti. Bir haber sitesindeki haberi paylaştığı için ceza verildi. Mahkeme kararının, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesince hukuka uygun bulunmasının ardından temyiz üzerine dosya Yargıtay’a geldi. Gergerlioğlu vekil seçilmişti ancak yasama dokunulmazlığı yok sayıldı. Dosyayı inceleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Gergerlioğlu’na verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasını 19 Şubat 2021’de onadı.

KİŞİYE ÖZEL HUKUK UYGULANIYOR

Dairenin gerekçesinde, sanık hakkında milletvekili seçilmeden önce soruşturmanın başlatıldığı, kovuşturmaya devam edilerek hüküm kurulduğu hatırlatıldı. Gergerlioğlu hakkındaki kesinleşmiş yargı kararı Yargıtay tarafından TBMM’ye bildirildi. Kesin hüküm kararı, bugün TBMM Genel Kurulu’nda okundu. Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldü.

Hukukçulara göre karar tamamen siyasi ve Türkiye’de hukukun kişiye özel uygulandığının ispatı.

HDP’nin milletvekili sayısı 55’e düştü.

Gergerlioğlu, meclite oturma eylemi başlattı.

Cezaevinde çıplak aramayı Türkiye gündemine getirmişti.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu