Dünya

Bağdat’ta iki intihar saldırısı: 32 kişi hayatını kaybetti, 110 kişi yaralandı

İki intihar saldırganı Bağdat’ta pazar yerini hedef aldı. En az 32 kişinin öldüğü, 110 kişinin yaralandığı saldırıları IŞİD üstlendi. Saldırılar uluslararası toplum tarafından kınandı.

Güvenlik ve tıbbi kaynaklar, Perşembe günü Bağdat pazarında meydana gelen iki intihar saldırısında en az 32 kişinin öldürüldü ve 110’den fazla kişinin de yaraladığını bildirdi.

Irak ordusu, Bağdat’ın merkezindeki Tayaran Meydanı’ndaki kalabalık bir pazarda, patlayıcı yelek giyen iki saldırganın alışveriş yapanlar arasına girerek kendilerini havaya uçurduğunu ve çok sayıda kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Irak güvenlik güçleri, güvenlik endişesiyle, Bağdat’ın merkezinde, pek çok yabancı ülkenin büyükelçiliklerinin ve devlet kurumlarının merkez ofislerinin bulunduğu “yeşil bölgeye” giden tüm yolları kapattı.

IŞID’ın etkisiz hale getirildiği 2017’den bu tarafa Irak başkentinde intihar bombalamaları susmuştu. En son kanlı eylem Ocak 2018’de aynı meydanda gerçekleşmiş 27 kişi hayatını kaybetmişti.

IŞİD üstlendi

IŞİD Telegram üzerinden yaptığı açıklamada saldırıları üstlendi. Iraklı üst düzey askeri yetkililer de öncesinde saldırılardan IŞİD’i sorumlu tutan açıklamalar yaptı. Tümgeneral Kadim Salman, bunun IŞİD’in yeniden güç kazandığının bir göstergesi olabileceğini söylerken, ordu sözcülerinden Tahsin El-Kafaji “Bu IŞİD’in uyuyan bir hücresi tarafından gerçekleştirilmiş bir terör saldırısıdır” ifadesini kullandı.

Saldırıyı kınayan Irak Cumhurbaşkanı Behram Salih, ülkesinin istikrarsızlığa sürüklenmesine izin verilmeyeceğini söylerken, Başbakanı Mustafa El-Kadimi, hükümeti acil toplantıya çağırdı bildirildi.

Son üç yılın en kanlı saldırısı

Perşembe günkü İntihar saldırıları, Irak’ın son üç yıldır hedef olduğu en büyük saldırı olarak nitelendiriliyor. En son 2018 yılında, aynı bölgede düzenlenen intihar saldırısında 30 kişi hayatını kaybetmişti. Söz konusu saldırı, dönemin başbakanı Haydar El Abadi’nin, IŞİD’i yenilgiye uğrattıklarını ilan etmesinin hemen ardından yapılmıştı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) Irak temsilciliği saldırıları kınayarak, bu saldırıların “Irak’ın istikrar ve refaha yürüyüşünü zayıflatamayacağına” vurgu yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Ürdün, Mısır ve Türkiye’nin de aralarında yer aldığı çok sayıda ülkeden de saldırıları kınayan açıklamalar yapıldı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Bu menfur terör saldırısını en güçlü ifadelerle kınıyor, bu vesileyle, terörle mücadelede dost ve komşumuz Irak’ın yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz” ifadelerine yer verildi.

Hükümetin erken seçim kararı aldığı Irak’ta ağır bir ekonomik kriz yaşanıyor. Kısa bir süre önce erken seçimlerin Ekim ayında yapılması kararlaştırılmıştı.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu