Haberler

Ukrayna arşivlerini açtı, Türkiye’den gelecek araştırmacıların 15 güne kadar konaklama ve iaşesini ödeyecek

Türkiye ile Ukrayna arasında imzalanan anlaşma Resmi Gazete'de yayımlandı

Türkiye ile Ukrayna arasında 3 Şubat 2020’de imzalanan milletlerarası anlaşma onaylandı. Anlaşma, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep T. Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye’nin Ukrayna ile arasında imzalanan milletlerarası analaşma, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yer aldı.

Resmi Gazete’de 7 Ocak 2021 itibarıyla yayımlanan karara göre, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Ukrayna Devlet Arşiv Servisi Arasında İşbirliği Protokolünün Onaylanması Hakkında Karar verildi.

ARŞİV ALANINDA KARŞILIKLI İŞ BİRLİĞİ

Söz konusu anlaşmaya ilişkin yayımlanan kararda, “3 Şubat 2020 tarihinde Kiev’de imzalanan ekli ‘Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Ukrayna Devlet Arşiv Servisi Arasında İşbirliği Protokolü’nün onaylanmasına, 244 sayılı Kanunun 5’inci maddesi ile 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’inci ve 3’üncü maddeleri gereğince karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

TARAFLAR İAŞE VE İBADEYİ KARŞILAYACAK

İşte ilk iki madde:

“Taraflar, Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna arasındaki geleneksel dostluk ve İşbirliğini göz önünde tutarak ve arşiv alanında karşılıklı fayda sağlayacak işbirliğini geliştirme arzusundan yola çıkarak, Aşağıdaki hükümleri kabul etmişlerdir:

MADDE 1

Taraflar, kendi arşiv fonlarını zenginleştirmek maksadıyla araştırmalar yaparak, milli mevzuatlarına uygun olarak arşiv belgelerinin çoğaltılmış örneklerinin ve arşivlerinde bulunan arşiv belgeleri için yayımlanmış kılavuz, envanter ve benzeri araştırma vasıtalarının mübadelesini yapacaklardır.

MADDE 2

Taraflar, arşivlerinde uygulanan elektronik ve çağdaş teknoloji ile restorasyon uygulamaları konusundaki tecrübelerden karşılıklı yararlanmak amacıyla arşiv alanında uzman teatisinde bulunacaklardır.

Taraflar, bu maksatla, iaşe ve ibate masrafları ev sahibi ülkece karşılanmak, yol masrafları ise gönderen ülkeye ait olmak üzere ve her yıl karşılıklı olarak uzlaşılacak sayıda arşivciyi, 15 günü geçmeyecek bir süre için kabul edeceklerdir.”

Resmi Gazete’de yer alan Türkiye ile Ukrayna arasında imzalanan milletlerarası anlaşmanın tamamı için tıklayınız.

Muhabir: Yunus Erdoğdu | Kıyiv – yunuserdogdu@hotmail.com

Twitter: @erdogduy

Olay yerinden Canlı Yayınlar için : Twitter: @ukraynahaber

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Son Dakika için Telegram Haber Kanalımız:
https://t.me/ukraynahaber
Haber İhbar Hattı WhatsApp:

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu