Teknoloji

Bakan Karaismailoğlu’ndan büyük iddia: İnternet hızı 56 GB’a çıkacak

Ulaştırma Bakanı ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Azerbaycan'daki yeni gelişmeler sonrası Nahçıvan tarafına bir demir yolu planlıyoruz, onun da etüt plan çalışmaları bitmek üzere” dedi. Karaismailoğlu ayrıca, Haziran 2021'de fırlatılacak 5B ile internet hızının 56 GBPS'ye çıkacağını iddia etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AA’nın Editör Masası programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Karaismailoğlu, Ermenistan-Azerbaycan arasında yaşanan çatışmalardan sonra ortaya çıkan yeni gelişmelere işaret ederek, Nahçıvan tarafında bir demir yolunun yapılacağını açıkladı.

İnternet hızının da 5B uydusuyla 56 GB’a çıkacağını öne süren Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Demir yolu ağlarımızı fizibilitelere göre planladık, yatırımlarımızla altyapıyı kurduğumuzda dünyada lojistik süper güç olacağız. Altyapısı dahil yolcu memnuniyetini üst noktaya çıkaracak demir yolu markası oluşturulacak. Önümüzdeki yıllar demiryolu yılları olacak. İskenderun, Mersin, Filyos ile İzmir’de Alsancak ve Çandarlı limanlarıyla ilgili de planlarımız var. Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu’nun ana damarlarından Divriği-Kars hattında kapasiteyi 5 milyon tondan 20 milyon tona çıkaracağız. Azerbaycan’daki yeni gelişmeler sonrası Nahçıvan tarafına bir demiryolu planlıyoruz, onun da etüt plan çalışmaları bitmek üzere.”

‘5A ARALIKTA, 5B HAZİRAN 2021’DE FIRLATILACAK’

Adil Karaismailoğlu, 5A ve 5B uydularıyla ilgili de konuşarak şu iddiada bulundu:

“5A uydumuz aralık ayı ortasında fırlatılacak. 5B’yi ise Haziran 2021 gibi planlıyoruz. 5B ile internet hızı 56 gigabayta [Gbps’yi kast ediyor: 1 saniyede aktarılan gigabit miktarı] çıkacak.”

Karaismailoğlu, internetin bu hıza çıktığında fiyatının ne olacağı yönündeki soruya, gülerek, “Onu pazarlık yaparız çıktığı zaman” cevabını verdi.

TÜRKİYE İNTERNET HIZINDA İLK 100’DE DEĞİL

İnternet hızının ölçümlenmesini sağlayan Speedtest’in verilerine göre, sabit internet hızına bakıldığında Türkiye, ilk 100 ülkenin gerisinde kalıyor.

Speedtest, bu yılın Haziran ayını kapsayan raporunda dünya genelinde sabit internet ile indirme hızını 78,26 Mbps, yükleme hızını ise 42.06 Mbps olarak ölçtü.

Türkiye’de ise ortalama indirme hızının 26.30 Mbps olduğu görüldü.

UKRAYNA 5G’YE GEÇİYOR

Ukrayna, 5G teknolojisine önümüzdeki yılın sonuna kadar geçecek. 5G’nin hayata geçirilmesine ilişkin kararın bugünkü kabine toplantısında alındığı bildirildi

Edinilen bilgiye göre, Bakanlar Kurulu, Ukrayna’da beşinci nesil mobil iletişim sisteminin uygulanmasına yönelik bir eylem planını onayladı. Plana göre, teknoloji önümüzdeki yılın sonuna kadar kullanılabilir olacak.

Halihazırda Ukrayna’da 7 binden fazla kasaba ve köyde 4G yok. Aynı zamanda, Maliye Bakanlığı, Ukrayna’nın yüksek hızlı mobil internet ile kapsama alanlarının genişlediğini duyurdu ve Temmuz’dan Ekim’e kadar 7 binden fazla yerleşim yerinde 4,7 milyondan fazla Ukraynalının daha 4G hızında internet hizmeti aldığını belirtti.

Ukrayna 4G’ye ne zaman geçti?

Türkiye’nin iletişimde 3G teknolojisine alışmaya çalıştığı bir dönemde, 11 Eylül 2009’da Ukrayna 4G’nin tanıtımını yapmıştı. FreshTel markası aracılığıyla tüketiciye ulaşan 4G ağında bir aboneye düşen hız, 20 Mbs. Bu hız, Ukrayna’nın 2006 yılında tanıştığı bir önceki nesil 3G’den tam 7 kat daha hızlı.

Icon Private Equity Şirketi Başkanı Kirill Dmitriev UkraynaHaber.com’a yaptığı açıklamada; “Çinli ortakla uğurlu olduğunu düşündüğümüz 09.09.09 tarihinde Ukrayna pazarına girdik” dedi.

4G tanıtım çadırında bilgi veren Dmitriev, FreshTel markası ile pazara girdiklerini ve ilk etapta başkent ve bölgesine ağırlık vereceklerini söyledi. Geleceğe dönük çalışmalarını anlatan Dmitriev; “İlk olarak nüfusu 1 milyonun üzerinde olan şehirleri kapsama altına alacağız. 2010 yılının sonuna kadar Ukrayna’nın yaklaşık dörtte bir nüfusu olan 10 milyona ulaşacağız” şeklinde konuştu.,

Diğer yandan çadırda 4G teknolojini test edenler ise bu derece hızlı internetten etkilendiklerini söyledi. Bir üniversite öğrencisi düşüncelerini ; “Yurtta kalıyoruz özel kablolu internetim var ama, buradaki hız ondan çok daha fazla . Çok şaşırdım.” şeklinde aktardı 4G ile birlikte Ukraynalılar artık yüksek kalite videoları online izleyebilecek, canlı bağlantı kalitesinde video konferansları gibi bir çok aktivite yapabilecek.Halihazırda sadece Kıyiv merkezinde 40 baz istasyonu faaliyette, 2009 sonuna kadar Kıyiv ve bölgesine 200 yeni baz istasyonu daha kurulacak. Yatırımcılar 30 milyon dolar ile başladıkları bu projeye önümüzdeki günlerde 200 milyon dolar daha yatıracak. FreshTel 2010 sonuna kadar Ukrayna’da bir milyon aboneye ulaşmayı hedefliyor. Şirket 4G modemleri yaklaşık 100 dolar satarken en ucuz 4G tarifesini ise aylık 10 dolar olarak belirledi. Kıyiv’de yapılan testlerde reel hız ise indirmede 13.8 Mbs gönderme çıkışında ise 2 Mps olarak kaydedildi.

5G teknolojisi nedir, hangi risklerle karşı karşıyayız, hayatımız nasıl etkilenecek?

5G, mobil telefonların kullandığı hücresel ağlarda bulunan teknolojik alt yapının yeni kurallar ile yeniden yapılandırılması. Bu çerçevede radyo frekansları, işlemciler ve antenlerin kullanılma şeklinde yapılan değişiklikler ve kapasite yükseltici yeni eklemelerden söz edebiliriz.

1970’lerden bu yana farklı şirketlerin mühendisleri hücresel ağların yapılandırılması için standartlar üzerinde anlaşıyor ve altyapı noktasında işbirliği içerisinde hareket ediyor. İletişim cihazları da bu altyapı standardına uygun şekilde üretiliyor. Aşağı yukarı her 10 yılda bir gelişen teknolojiler ışığında daha fazla verim alabilmek ve daha iyi hizmet sunabilmek için bu altyapının kodları ve malzemesi değiştiriliyor.

İşte 5G bu altyapının 5. kez değiştirilmesi anlamına geliyor. Elbette bu alt yapı her değiştiğinde tüketicilerin yeni cihazlar satın alması gerekiyor. Eskiden değişim fazla hızlı olmadığı için geçiş süreci de uzun yıllara yayılıyordu. Ne var ki, günümüzde alt yapı değişikliklerinin de zaman aralığı kısalmaya başladı.

5G ne kadar hızlı?

Bu sorunun cevabı nerede yaşadığınıza, hangi servis operatörünü kullandığınıza ve 5G trenine ne zaman binmeye karar verdiğinize göre değişecek. Ancak varolan hızlara kıyasla sorunun basit cevabı: çok hızlı.

Örneğin Qualcomm firması yaptığı testlerde saniyede 4,5 gigabit hızlara ulaşıldığını açıkladı ancak bu ulaşılan en yüksek hız. Ortalama hızın saniyede 1,4 gigabit olduğu belirtiliyor ki bu bile var olan en hızlı 4G iletişiminden 20 kat hızlı bir teknoloji. Yüksek çözünürlüklü bir filmi indirmek ortalama süratlerle yalnızca 15 saniye sürecek.

Eğer 4 veya 5 gigabit hızlarına ulaşırsanız şimdikinden 100 kat daha hızlı bir iletişim gücüne sahip olacaksınız ve ‘indir’ tuşunun yerini ‘oynat’ tuşu alacak çünkü dokunmanızla filmin oynamaya başlaması aynı anda olacak. Bir televizyon dizisinin tüm sezon ve bölümlerini yüksek çözünürlükte indirmeniz bir dakika sürmeyebilecek.

İnternet sitelerinin yüklenmesinde yaşanan gecikme süreleri de dramatik şekilde azalacak. Bir siteye ulaşmak için veriler farklı servis sağlayacıları ve fiziki merkezlerden geçmek zorunda. Günümüzde 50 ila 100 milisaniyelik gecikmeler normal kabul ediliyor. Bu alanda da yeni teknolojiler barındıran 5G ile gecikme süresi birkaç milisaniyeye inecek.

Neyi değiştirecek?

İletişim ve gecikme alanlarındaki bu hızların başta sanal gerçeklik uygulamaları olmak üzere pek alanda devrim niteliğinde gelişmelere kapı açması bekleniyor. Cihazların hafiflemesi, daha serbest ve mobil hale gelmesiyle sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik uygulamlarının günlük hayatın bir parçası haline gelebileceği konuşuluyor.

Sosyal hayatınızdan iş hayatınıza, eğiitimden eğlenceye, reklam uygulamalarından yeni iş alanlarına, tıptan ticarete pek çok noktada 5G hayatı değiştirecek.

Örneğin bir futbol maçını stadyumda izlerken sahaya telefonunuzun kamerası ve arttırılmış gerçeklik gözlüğünüzle baktığınızda oyuna ve oyunculara ilişkin görmek istediğiniz her bilgiyi gecikme ve bekleme yaşanmaksızın anında görebileceksiniz. Cihazların ne kadar küçüleceğine bağlı olarak belki hakemler ve oyuncuların kendileri de bu teknolojiden yararlanacak.

5G hizmeti ne zaman verilmeye başlanacak?

İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi’nde yapılan son model akıllı telefon tanıtımlarında en öne çıkan teknolojik özellik birçok cihazın son nesil iletişim gücü olan 5G veri ve internet bağlantısını destekliyor omasıydı. Ne var ki, henüz bu hizmeti alabileceğiniz bir yer yok. Dolayısıyla 5G cihazları almak için acele etmenin pek bir anlamı bulunmuyor.

Örneğin bu hizmetin ABD’de 2019’un ikinci yarısından itibaren hizmete girmesi planlanıyor ama kesin bir tarih yok. Üstelik ABD’nin tamamında da değil, önce belli şehirlerde ve bölgelerde başlayacak. ABD’yi İngiltere, Almanya, İsviçre, Çin, Güney Kore ve Avustralya takip edecek. Türkiye için bir tarihten bahsetmekse şimdilik zor.

Euronews muhabiri Emma Beswick’e konuşan F5 Network şirketinin başmühendisi Bart Salaets, 5G’nin hayatlarımızı nasıl etkileyeceğini şu sözlerle değerlendirdi:

“Film indirme örneği aslında herşeyi özetliyor. Bugün HD kalite bir filmi bilgisayarınıza 10 dakikada indiriyorsunuz. 5G ile bu bir saniye dahi sürmeyecek. Doktorlar farklı ülke ve şehirlerdeki robotik aygıtları kullanarak milisaniyelik gecikme dahi yaşamadan oradaki hastanın ameliyatını gerçekleştirebilecek. Akıllı şehirler, evler, araçlar hepsi için devrim niteliğinde olacak.”

5G’nin riskleri neler?

Salaets’e göre 5G hizmeti 2020 ila 2022 yılları arasında kullanmaya başlayabileceğiz ve bu teknolojinin de her teknoloji gibi bazı riskleri bulunuyor. Salaets o riskleri şöyle anlatıyor:

“5G yüzbinlerce yeni anten ve baz istasyonu kurulmasını gerektiyor. Bunun sağlığımız üzerinde uzun vadeli etkilerinden endişe duyan çok sayıda insan var. Bunun yanında 5G bir önceki 4G’ye kıyasla daha yüksek güenlik riskleri içeriyor çünkü daha fazla arka kapı uygulaması ve açıkları mevcut.”

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu