Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Kültür

Nefesler tutuldu, büyük gün geldi

"Dünyanın renkleri" diye nitelenen farklı ülkelerden onlarca öğrenci nefeslerini tuttu. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali'nin 18'incisi 24 Ekim Cumartesi yani bu akşam, Ukrayna saati ile 21:00'de başlıyor.

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC), ilk defa düzenleyeceği online etkinlik için hazırlıklarını tamamladı.

Salgının devam etmesi nedeniyle bu yıla özel olarak salon programları yapılamayacağı için gençlerin heyecanla beklediği buluşma, online platformlar üzerinden gerçekleştirilecek.

Online düzenlenecek programda; küresel salgını da kapsayacak şekilde insan hayatının önemine vurgu yapılacak. ‘Dostluk, Diyalog ve Kardeşlik’ temalı çalışmaların yanı sıra göçmen ve mültecilerin yaşadığı bazı zorlukları sanat dili ile gündem yapmaya çalışacak.

“Dünyanın renkleri” diye nitelenen farklı ülkelerden onlarca öğrenci salgın sebebiyle morallerin çöktüğü bir dönemde barış ve umut mesajları verecek. Türkiye’de yaşadıkları zulüm nedeniyle kaçmak zorunda kalan insanların Meriç Nehri’nden geçerken yaşadığı zorluklar temsil edilecek.

Aylardır süren hazırlık çalışmalarının sonuna doğru gelinirken genç yetenekler IFLC tarihinde ilk defa online platformlarda sanat severlerin karşısına çıkmanın heyecanını yaşıyor. Yaklaşık 2 saat 10 dakika sürmesi beklenen programda 40 ülkeden 200’e yakın öğrenci bütün hünerlerini sergileme şansı bulacak. Katılımcılar karantina sürecinde bile hazırlıklarına ara vermeden devam ettiği kaydedildi.

UKRAYNA’DAN 3 İSİM KATILACAK

24 Ekim 2020 saat 21: 00’de gerçekleşecek # IFLC2020 programında, Ukraynayı; Oleksandr Balabanov, Sofia Şkidçenko ve Anna Trinçer temsil edecek.

ALMAN MİLLETVEKİLLERİNDEN DESTEK MESAJLARI

Programa Almanya Federal milletvekillerinden Gisela Manderla, Thomas Hitschler, Karl Heinz Brunner, Ulla Schmidt, Michaela Noll, Martin Patzelt’in tebrik ve destek mesajları gönderdiği ifade edildi. Etkinliği sanat severlerin yakından tanıdığı Amerikalı ünlü aktör ve son olarak Prime Video’da (Amazon) gösterime giren ‘Hunters’ dizisi ile Netflix’te gösterilen ‘The Blacklist’ dizisinde oynadığı rol ile tanınan Bill Timoney sunacak.

ÜNLÜ AKTÖRDEN DESTEK MESAJI

2012 Eurovision şarkı yarışmasında Rusya’yı temsil eden Buranovski ninelerde (Babuşka) katılacak. Rus nineler sempatik hareketleri ile insanların büyük ilgisini topluyor. Ayrıca Rocky IV filminde Ivan Drago rolü ile tanınan ünlü İsveçli aktör Dolph Lundgren geceye bir mesaj gönderdi.

Endonezya’dan Kenya’ya, ABD’den Belarus’a kadar dünyanın dört bir tarafından gençler, kendi dillerinde ve Türkçe performanslar sergileyecek. Romanya ve Kenya’dan folklor grupları, halk danslarını sunacak. Programda Türkçe rap parçalarının yanı sıra Almanca söylenen rap şarkılarıda yer alacak. Öte yandan yayın sırasında altyazı desteği verileceği ifade edildi.

IFLC İLE GELEN BAŞARI HİKAYELERİ

18 yıldır geleneksel olarak etkinlik yapmaya devam eden IFLC bu süre zarfında yetişen ve şu anda bulundukları ülkelerde müzik ve sanat dünyasının tanınmış isimleri arasında yer alan eski katılımcıların da başarı hikayelerine yer verecek. Etkinliğe Belarus’tan katılan Angelina, uzun süredir hummalı bir çalışma yaptıklarını söyledi. İlk defa programın online olacağı için ayrıca heyecan duyduklarını belirten Angelina, “Salon gösterilerine aylar öncesinden başlardık. Online hazırlıkları içinde aylar öncesinden başladık. Covid-19 nedeniyle bazı çalışmalarımızı ertelemek zorunda kalmıştık. Ama bugün bütün çalışmalarımız hazır. Diğer arkadaşlarımın gösterdiği performansı izlemek için heyecan içinde bekliyorum.” dedi.

Belarus’tan katılan bir diğer yetenekli öğrenci Stefania “Programın ilk olarak online olduğunu duyunca bu sefer daha hızlı hazırlanabileceğimizi düşündüm. Ama hiç öyle olmuyormuş. Özellikle Covid 19 nedeniyle zaman zaman bazı kısıtlamalara maruz kaldık. Ama sonunda başarılı bir şekilde çalışmalarımızı tamamladık.”şeklinde duygularını dile getirdi.

Geçtiğimiz yıllarda; dönemin ABD Başkanı Barack Obama, dönemin BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dönemin AB Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve dönemin Avustralya Genel Valisi Peter Cosgrove gibi çok sayıda dünya lideri ile uluslararası kurumun övgü, destek ve takdirlerini kazanmıştı.

24 Ekim Cumartesi günü New York saati ile 14:00’da, Avrupa saati ile 20:00’da ve Türkiye saati ile 21:00’da, İngiltere saati ile 19.00’da yayınlanacak gösteri IFLC’nin YouTube kanalından seyredilebilecek.

Etkinlik IFLC resmi YouTube kanalından yayınlanacak

HABER | ORHAN AKKURT

ABD’li ünlü sanatçılar IFLC’ye mesaj gonderdi.

IFLC nin katılımcılarından Arsen Şavluk 18’inci İFLC sanal gösterisine herkesi davet ediyor.

IFLC’nin daimi katılımcılarından Sofia Şkiçenko herkesi 24 Ekim 2020 tarihinde cumartesi saat 21.00 de İFLC virtual gösterisine davet ediyor. Sofia Ukraynayı temsilen sahne alacak.

Larry Thomas, Amerikalı aktör, IFLC için kutlama mesajı gönderdi.

Ukrayna’dan Alina, müzik seven herkesi 24 Ekim Cumartesi saat 21: 00’de 18’inci #IFLC sanal programına davet ediyor. Haberdar olmak ve takipte kalmak için  #UFLC #YouTube kanalına abone olun.

#Ukrayna’dan Vlada Mosondz, müziği seven herkesi 24 Ekim Cumartesi saat 21: 00’de #IFLC’ye davet ediyor.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]