Gündem

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Ukrayna’da

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Ukrayna’da temaslarda bulunuyor

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, sabah saatlerinde Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de resmi temaslarına başladı.

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran tarafından karşılanan, Ben Wallace başkanlığında heyet, Ukrayna’nın doğusunda Terörle Mücadele Operasyonları’nda hayatını kaybeden askerler anısına Savunma Bakanlığı önünde yapılan anıta çelenk bıraktı ve saygı duruşunda bulundu.

Taran ile Wallace, görüşmesi akabinde ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Taran, Ukrayna’nın doğusunda ve Azak-Karadeniz bölgesindeki güvenlik durumunun değerlendirdiklerini, hadiselerin gelişimi, eğilimler, beklentiler ve ortaya çıkacak tehditlere karşılık verme yollarını konuştuklarını söyledi.

Taran ile Wallace görüşmesinin diğer bir konusunun ise, Ukrayna’nın NATO’nun askeri işbirliği ortağı statüsüyle aldığı gelişmiş yeteneklere sahip yeni savunma araçlarının kullanımı, savunma reformu, Avrupa-Atlantik entegrasyon meselelerinin durumu ve uygulama olasılıkları olduğu bildirildi.

Ukrayna-İngiliz savunma işbirliğinin önceliklerinin ele alındığı görüşmelerde Büyük Britanya’nın katılımıyla Ukrayna Donanması’nın savaş potansiyelinin artırılması, Ukrayna’nın güvenlik ve savunma kabiliyetlerini güçlendirmesi, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerin harekat ve muharebe kabiliyetlerini arttırılması, Ukrayna vatandaşlarının barış ve refahını sağlaması hedefleniyor.

Ukrayna tarafına savunma alanında yakın işbirliğinden dolayı teşekkür eden Ben Wallace, İngiliz Hükümeti’nin mevcut güvenlik ortamında Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini belirtti.

Muhabir: Yunus Erdoğdu -yunuserdogdu@hotmail.com

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Telegram:
https://t.me/ukraynahaber
WhatsApp:

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu