Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Gündem

Ukrayna sınırlarını yabancılara kapattı: 50’nin üzerinde yabancı ülkeye alınmadı

Ukrayna’da koronavirüs tedbirleri arttırılıyor

Ukrayna, koronavirüse (covid-19) karşı alınacak önlemler çerçevesinde 16 Mart’tan itibaren yabancıların ülkeye girişini askıya aldı. Yerel saat ile 00.00’den itibaren sınır muhafızları farklı ülkelerden gelen 50’nin üzerinde vatandaşı geri gönderdi.

Ukrayna Sınır Muhafızları Birliği, 16 Mart’ta 00.00 – 8.00 saatleri arasında elliden fazla yabancının Ukrayna’ya girmesine izin verilmediğini açıkladı.

Ayrıca 15 Mart’ta, sınır muhafızları yaklaşık 120 bin kişinin sıcaklık taramasını gerçekleştirdi.

VİRÜS YURTDIŞINDA 6 UKRAYNALIYA BULAŞTI

Buna ek olarak, 16 Mart’tan itibaren yaklaşık yüz sınır kontrol noktasını geçici olarak kapatıldı.
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı 16 Mart sabahı itibariyle, yurtdışında koronavirüs bulaşan Ukraynalı sayısını altı (6) olarak açıkladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada koronavirüs (Covid-19) bulaşan Ukraynalıların; İtalya (2), Almanya (2), Moldova (1) ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’de (1) tedavi edildiği belirtildi.

Öte yandan yurtdışında koronavirüs bulaşan beş Ukraynalının sağlına kavuştuğu belirtildi.

Ancak Ukraynalı bir kadın 13 Mart’ta İtalya’da koronavirüsten öldü.

Şimdiye kadar, Çin’den 45, İtalya’dan 123 ve Grand Princess tatil gemisinden de 2 kişi olmak üzere toplam 170 Ukraynalı koronavirüsten etkilenen bölge ve ülkelerden tahliye edildi.

UKRAYNA İÇİNDE 5 KORONAVİRÜSLÜ HASTA VAR

Ukrayna’da beş koronavirüs (COVID-19) enfeksiyonu vakiası beşe çıktı. Ukrayna Sağlık Bakanlığı, 16 Mart yerel saat ile 9:30 itibariyle COVID-19 vakiasının 5 kişi olduğunu bildirdi.

Merkezin Viroloji Referans Laboratuarına göre, COVID-19 görülen hastaların dördü Çernivtsi Bölgesinde biri de Jitomir Bölgesinde bulunuyor.

Başkent Kıyiv’de henüz tespit edilmiş vakia bulunmuyor.

Ukrayna Halk Sağlığı Merkezi’nin yeni bir koronavirüs enfeksiyonu şüphesi bulunan kişilerin sayısını ise 94 olarak açıkladı.

Toplamda, Ukrayna Halk Sağlığı Merkezi Virolojik Referans Laboratuarı, 500’den fazla kişiye test yaptı denildi.

İTALYA’DAN GELENLERDE VİRÜS ÇIKMADI

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’i dünyaya bağlayan, Borıspil Havalimanı’na, İtalya’dan tahliye edilen 123 kişi taşıyan uçak indi.

Tahliye edilen yolculara koronavirüs (COVID-19) ekspres testi yapıldı. Tüm testlerden negatif sonuç çıktı yolcularda koronavirüs enfeksiyonu tespit edilmedi.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İtalyan doktorlar uçağa binmeden önce yolcuları sağlık kontrolünden geçirdi. Sıcaklık taraması da yapıldı. Ukraynalı doktorlar da tahliye edilen vücut sıcaklığını ölçtüler. Tüm yolcular için sağlıklıydı. Afet Tıp Merkezi hekimleri uçuş boyunca sağlık izlemesi gerçekleştirdi.” denildi.

Uçağın Ukrayna’da Borıspil Havalimanı’na inişi akabinde, salgın uzmanları hızlı bir COVID-19 testi yaptı.

Tüm tahliye edilenler 14 gün süresince kendi kendilerine izolasyon gerçekleştirme sözü vermesi akabinde serbestçe ülkeye dağıldı.

UKRAYNA SINIRLARINI YABANCILARA KAPATTI

Ukrayna’nın kara, hava, deniz bütün girişlerinde, 16 Mart Pazartesi günü saat 00: 01’den itibaren yabancıların ülkeye girişini yasakladı.

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle, yabancılara geçici süreyle sınırların kapatılmasına ilişkin karar; Ukrayna Cumhurbaşkanı, Ukrayna Hükümeti, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi, Sınır Muhafaza Birliği tarafından duyuruldu.

Tüm sınır kapıları 16 Mart 2020 günü Kıyiv saati ile 00.01 itibarıyla iki hafta süresince yabancı uyruklulara ve vatansız kişilere kapatıldı. Karar iki hafta sonra tekrar gözden geçirilecek.

Yabancıların iki haftalık süre zarfında; havayolu, karayolu, demiryolu veya başka bir yöntemle transit geçiş amacıyla da olsa Ukrayna’ya giriş yapması mümkün olmayacak.

Öte yandan Ukrayna’da geçici veya sürekli ikamet izni olan yabancılar ile resmi uluslararası kuruluşlar, diplomatik misyonlarda çalışanlar ve aileleri bu uygulamadan muaf tutuluyor.

ULUSLARARASI TİCARET AKSAMAYACAK
Yük-kargo geçiş noktaları (havayolu, demiryolu, denizyolu ve karayolu) faaliyete devam edecek. Gemi, uçak ve karayolu nakil araçlarının mürettebatı Ukrayna’ya giriş yapabilecek olmakla birlikte, bu kişilere hızlı tıbbi testler uygulanacağı bildirildi.

Sınır muhafızları Ukrayna vatandaşlarının istedikleri zaman Ukrayna’ya dönebileceklerini vurguladı.

Öte yandan Ukrayna sınırlarında yasa dışı geçişlerin önlenmesi için tedbirler de arttırıldı.

Ayrıca Ukrayna vatandaşlarının da yurtdışına seyahat etmemeleri gerektiği belirtildi.

Ukrayna’da salgını önleme tedbirleri arasında, 12 Mart-3 Nisan tarihleri arasında eğitim kurumlarında karantina uygulanması ve kamuya açık etkinliklerin yasaklanması kararı almıştı.

Tehlikeli bir hastalığa neden olan bir koronavirüs (CoVID-19) ilk olarak 2019’un sonlarında, Çin’de Wuhan şehrinde görüldü. Yaklaşık 3 ay içerisinde, tehlikeli virüs Ukrayna dahil olmak üzere 130’dan fazla ülkede yayıldı.

11 Mart’ta, Dünya Sağlık Örgütü hastalığın yayıldığını ve bir salgın olduğunu resmen masını kabul etti.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – [email protected]

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Telegram:
https://t.me/ukraynahaber
WhatsApp:

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]