Gündem

Ukrayna, Erdoğan’dan 200 milyon lira yardım aldı

Ukrayna’da temaslarda bulunan Erdoğan’ın 200 milyon lira yardım verecek.

Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Andriy Sıbiga, “Türkiye, Ukrayna ordusunun ihtiyaçları, özellikle silah alımı için 200 milyon TL finansal yardım sunacak” dedi.

Andriy Sıbiga, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıyiv ziyareti kapsamında, Ukrayna ordusunun ihtiyaçları için 200 milyon TL’lik finansal yardımın sağlanmasıyla ilgili anlaşmanın imzalanacağını belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre hâlihazırda Kıyiv’de bulunan Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile teke tek görüşme gerçekleştiriyor.

Bugün ayrıca Türkiye-Ukrayna Üst Düzey Stratejik Konsey 8. Toplantısı’nın düzenlenecek.

Toplantı sonrasında 200 milyon liralık yardımın da bulunduğu bir dizi anlaşma imzalanması bekleniyor.

Sıbiga, Ukrayna Devlet Haber Ajansı “Ukrinform’a” özel yaptığı açıklamasında “Bu ziyaret sırasında imzalanacak anlaşmaya göre, Türkiye tarafı Ukrayna ordusunun ihtiyaçları, özellikle silah alımı için 200 milyon TL (yaklaşık 50 milyon dolar) finansal yardım sunacak. Önceki yıllarda da bu rakamlarda benzer anlaşmalar imzalanmıştı” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın ziyareti sırasında, göç alanındaki işbirliği ve acil durum servisleri arasındaki işbirliğine ilişkin anlaşmaların imzalanacağını dile getiren Sıbiga, “Ayrıca ehliyetlerin karşılıklı olarak tanınması ile ilgili bir anlaşma imzalanacak. Bu, her iki ülkenin vatandaşlarının haklarını korumayı uygulamaya bir adım olacak” dedi.

Sıbiga ayrıca Kıyiv’deki görüşmelerin gündeminde “politik diyalogu yoğunlaştırmaktan ekonomik işbirliğini derinleştirmek için gereken koşulların oluşturulmasına, insanlar arasındaki iletişimden kültürel işbirliğine kadar tüm anahtar konuların” masaya yatırılacağını da sözlerine ekledi.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. “özellikle silah alımı için 200 milyon TL (yaklaşık 50 milyon dolar) finansal yardım sunacak”
    Adres verirseniz bu kurdan ben de dolar almak isterim.

  2. lugansk bölgesi ateş altında Ukranya Cumhurbaşkanı git ve halkını kurtar başarı elde edilemiyorsa ülkeyi iyi bir yöneticiye teslim et 4 yıldır insanlar orada ateş altında ne çekiyor farkında mısın aynı ülkenin bir tarafı eğleniyor bir tarafı ateş altında zorluk çekiyor lugansk bölgelerini kurtarın boş boş koltukta oturmayın

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu