Foto GaleriGündemVideo

Ukrayna’da yeni yılın ilk gününde ulusalcılar meşalelerle yürüdü

Kolluk kuvvetleri, Stepan Bandera'nın doğum gününün 111. yıldönümünü münasebetiyle şehir merkezindeki güvenlik önlemlerini sıkılaştırdı.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de yeni yılın ilk gününde ulusalcılar, milliyetçi Stepan Bandera’nın 111’inci doğum gününde ellerindeki meşalelerle Kiev Valiliği’ne yürüdü. Etkinliğe katılan çok sayıda ulusalcı, Ukrayna bayrağı ve parti bayrakları ile birlikte çeşitli pankartlar taşıdı.

Ukrayna milli kahramanı Taras Şevçenko’nun heykeli önünde toplanan ulusalcılar, ellerindeki meşalelerle Hreşçatik Caddesi’ne yöneldi. Sovyetler Birliği’ne karşı silahlı direnişte bulunan UPA Ordusu’nun siyah-kırmızı renklerden oluşan bayraklarını da taşıyan ulusalcı grup, hayatını Ukrayna’nın bağımsızlığı için kaybedenleri de andı.

Özgürlük (Svoboda) Hareketi yetkilileri, yaptıkları konuşmalarda, “Özgürlük savaşçımız Stepan Bandera’nın 111’inci doğum yıldönümünü kutlamak için bir araya geldik. Stepan Bandera bir milletin sembolü olarak adını tarihe yazdı. Bandera taraftarları Ukrayna’yı işgal etmek isteyen; Polonya, Alman ve Moskof kuvvetlerine karşı direndi. Sadece ulusalcılar vatanını hak ettiği konuma çıkartmak ister. Ukrayna büyük bir devlet ve biz hak ettiği yere çıkartacağız.” dedi.

Kıyiv Valiliği binasına dev bir Bandera fotoğrafı asıldı. Kolluk kuvvetleri bütün şehirde güvenlik tedbirlerini arttırdı. Çok sayıda askeri araç görüldü. Göstericiler yürüyüş akabinde meşalelelerini söndürerek olaysız şekilde dağıldı.

BANDERA KİMDİR?

Ukrayna milliyetçisi Stepan Bandera, 50 yaşında iken Almanya’nın Münih kentinde 15 Ekim 1959’da Rus İstihbarat Servisi KGB’nin ajanı Bogdan Staşinskiy tarafından özel bir silahla siyanür enjekte edilerek öldürülmüştü.

Söz konusu suikast Londra’da 2006 yılı kasımında eski KGB ve Rus Federal Güvenlik Servisi ajanı Albay Aleksandr Litvinenko’nun zehirlenerek öldürülmesi akabinde konuşan Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Sözcüsü Sergey İvanov tarafından ilk kez resmen itiraf edilmişti.

İvanov, Ukraynalı milliyetçilerin lideri Bandera’nın 1959 yılında öldürülmesinin ardından servisin hiçbir cinayet olayına karışmadığını bildirmişti.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – Kıyiv

e-posta: [email protected]

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Telegram:
https://t.me/ukraynahaber
WhatsApp:

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu