Dünya

“Rusya, savaşa hazırlanıyor”

Ukraynalı istihbaratçı: Rusya, Ukrayna'ya karşı geniş bir askeri operasyon hazırlığında olduğunu iddia etti.

Ukrayna dış istihbaratının önemli isimlerinden Korgeneral Vasıl Bogdan, Rusya’nın savaş hazırlığında olduğunu Ukrayna’nın derhal seferberlik ve sıkıyönetim ilan etmesi gerektiğini söyledi.

Bogdan, Obozrevatel’e yaptığı açıklamada,“Rusya’nın Ukrayna’ya karşı büyük çaplı bir askeri operasyona hazırlandığını gösteren bir çok emareler var” uyarısında bulundu.

Savaş hazırlığına dair bilgiler veren Bogdan, “Ukrayna sınırına güçlü Rus birlikleri konuşlandırıldı; 200 binden fazla asker, çeşitli askeri teçhizat, topçu ve füze birlikleri, uzay araçları ile entegre cihazlar, elektronik harp ekipmanları. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı büyük bir askeri çıkartma hazırladığını gösteriyor.” dedi.

Bu işaretlerin Ukrayna yönetimi tarafından dikkate alınması gerektiğini sözlerine ekleyen Korgeneral Bogdan, Ukrayna’da bir aylık süreyle seferberlik uygulanması ve acilen sıkıyönetim ilan edilmesini istedi.

Savaş durumu yasallarına geçilmesi ve hazırlıksız yakalanılmasına neden olacak sorunların derhal bertaraf edilmesi gerektiğini söyledi.

Rusya’nın, Ukrayna sınırlarında beşinci kol faaliyetleri sürdürdüğünü de ifaden Bogdan, Rus düşmanın bütün ülkeyi ele geçirmesine izin vermemek gerek karşılığı vermek için sivil direnişi de harekete geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Sivil direnişe örnek olarak İsrail’deki gibi hem erkek hem de kadın ülkedeki bütün yetenekli vatandaşların askeri eğitimden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

İsrail’de askeri eğitimin sivil toplumda herhangi bir itiraz veya yanlış anlaşılmalara yol açmadığına dikkat çeken Bogan, herkesin devleti savunma kabiliyeti üzerinde çalışması gerektiğinin farkında olmasına vurgu yaptı.

Muhabir: Yunus Erdoğdu

EDİTÖRÜN NOTU: Bu haberi aşağıdaki haberlerle bilikte okuyunuz…

Bir milyon Rus silahlı kuvvetler mensubu Türkiye çıkartmasına hazırlanıyor

FOTO | Jandarma Genel Komutanlığından, Moskova’ya kritik “tecrübe” çıkartması

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu