DünyaVideo

VİDEO | Moskova’daki halk ayaklanması kanlı bastırıldı: 1400’den fazla gözaltı

Muhaliflerin belediye seçimlerine katılmaktan men edilmesinin ardından Moskova’da protesto eylemleri sürüyor. Polisin bin 400'den fazla kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da, baskı ve zulüm halkına canına tak etti. Eylül’de düzenlenecek yerel seçimlerde muhalif siyasetçilerin aday olmasına izin verilmemesi kararına karşı düzenlenen protesto eylemleri gerçekleştiren bin 400 kişi dövülerek göz altına alındı.

Geçen hafta yaklaşık 22 bin kişinin katılımıyla düzenlenen ve Moskova’da son yıllarda görülen en büyük eylem olarak nitelendirilen protestoları, Cumartesi günkü eylemler takip etti. Polisin aldığı güvenlik önlemleri, Moskova belediye başkanlığı binası önünde yoğunlaştı. Protestocular, “Bu kent bizim”, “Utanın” ve “Özgür seçim istiyoruz” sloganları attı.

Seçimlere katılamayacağına hükmedilen birçok adayın evi ve ofisine eylemler öncesinde baskın düzenlendi.

Rusya’da siyasi tutuklamaları izleyen kuruluşlar eylemlerde yaklaşık bin 400 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Gözaltına alınanlara ne tür suçlamalar yöneltildiğine dair bir bilgi ise henüz mevcut değil.

Gözaltına alınırken silahsız eylemcilere OMON köpeklerle saldırdı coplarla kadın kız demeden acımasızca dövüldü ve ezildi. Videoda polis dayağına ve işkencesine maruz kalan kızlar ümitsizce çevreden yardım istedi.

Söz konusu eylemlerin düzenlenmesi çağrısını, Rusya’da muhalefetin en önemli isimlerinden olan Aleksey Navalni yapmıştı. Bunun üzerine Navalni, 30 gün boyunca hapis cezasına mahkum edilmişti.

Gözaltına alınan isimler arasında Kremlin’e muhalif siyasetçiler İlya Yaşin, Dimitri Gudkov ve Navalni’nin kurmaylarından İvan Zidanov’un da olduğu belirtildi. Eylemlerden kısa süre önce gözaltına alınan Gudkov, “Eğer şimdi kaybedersek, seçimler artık bir siyasi araç olarak var olmayacaktır” dedi. Gudkov, “Bugün mesele, Rusya’da siyasete katılmamızın yasal olup olmadığıdır. Bugünkü mesele, içinde yaşayacağımız ülkeyle ilgilidir” diye konuştu.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ise, söz konusu eylemleri “güvenlik tehdidi” olarak nitelendirdi. Sobyanin, “ilgili yasalara göre bir emir verileceğini” ifade etti.

Yetkili seçim kurulları bu ay, yeterli sayıda imza toplayamadıkları gerekçesiyle bazı muhalefet adaylarının seçimlere katılamayacağına hükmetmiş ve tepki toplamıştı.

45 üyesi bulunan Moskova belediye meclisi, geniş bir belediye bütçesine sahip. Meclis şu anda Kremlin yanlısı Birleşik Rusya partisinin kontrolünde bulunuyor. Meclis üyeleri, beş yıllığına seçiliyor. 12,6 milyon kişilik nüfusa sahip Moskova’da bir sonraki seçimler 8 Eylül’de yapılacak.

Sokak eylemlerini bastıran OMON birlikleri bu hafta Türkiye’deki Jandarma komutanlığına toplumsal olayları bastırma brifingi verdi.

Eylemcileri döven polisler Ağustos ayında Türkiye’ye “tatile” gelecek.

Bu sene bir milyon Rus askeri istihbaratı ve polisinin Türkiye’ye çıkartma yapması bekleniyor.

Ajanslar – UkraynaHaber.com

EDİTÖRÜN NOTU: Videoyu izleyiniz ve bu haberi aşağıdaki haberle bilikte okuyunuz…

FOTO | Jandarma Genel Komutanlığından, Moskova’ya kritik “tecrübe” çıkartması

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu