GündemVideo

VİDEO | Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nda Afrika Günü’nü kutladı

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Afrika Günleri etkinliği gerçekleşti

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki Gennadiy Udovenko Diplomasi Akademisi’nde, Afrika Günleri etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Andriy Zayats, Afrika ülkeleriyle geniş çaplı işbirliğinin Ukrayna dış politikasın öncelikli gündem maddelerinden olduğunu söyledi. Ukrayna’nın imkanlarıyla Afrika ülkelerinin ihtiyaçlarını karşılamak istediklerini belirten Zayats,
ülkesinin Afrika’da, istikrar ve güvenliğe katkı sağlamak için 20’den fazla BM barış gücü operasyonunda yer aldığını belirtti.

Ukrayna kolluk kuvvetlerinin Afrika kıtasında barışı sağlamadaki rolünü anlatan Mısır’ın Ukrayna Büyükelçisi Hossam Eldin Ali, binlerce Ukraynalı askerin “mavi miğfer” ile Etiyopya, Eritre, Sudan, Mali, Liberya ve diğer ülkelerdeki çatışmaları çözmeye yardımcı olduğunu bildirdi. Hossam Eldin Ali, bu operasyonlar sırasında 54 Ukraynalı askerin, Afrika halklarının barış ve refahı uğruna hayatını kaybettiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Zayats tarafından Afrika’da BM barış gücü görevlerinde yer alan Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve Ukrayna İçişleri Bakanlığı temsilcilerine başarı belgesi verildi.

Afrika Günleri münasebetiyle düzenlenen etkinlik çerçevesinde “Golos Ukrayna” gazetesi foto muhabiri Oleksandr Klımenko’nun fotoğraf sergisi açıldı. Sergiden Klımenko tarafından; Sierra Leone, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Liberya, Güney Sudan ve Fildişi Kıyısı’nda görev alan askerler ve bölgedeki günlük yaşama dair fotoğraflar yer aldı.

Etkinliğe; Ukrayna Parlamentosu milletvekilleri, Afrika kıtasındaki ülkelerinin Ukrayna’daki elçileri, Ukrayna’da akredite olan uluslararası organizasyonlar, dış misyon şefleri, uluslararası kuruluşların Ukrayna temsilcilerinin başkanları, diplomatlar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – Kiev | yunuserdogdu@hotmail.com

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

https://www.instagram.com/yunus_erdogdu_ua/

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu