Medya

Dünyada en fazla tehdit altında bulunan 10 gazetecinin listesi

One Free Press Coalition isimli basın platformu, dünyada en fazla tehdit altında bulunan 10 gazetecinin listesini yayınladı. Listede Türkiye’den gazeteci Pelin Ünker de bulunuyor.

Aralarında Reuters, Financial Times ve Associated Press’in de bulunduğu uluslararası medya kuruluşları, One Free Press Coalition (Bir Özgür Basın Koalisyonu) isimli bir platform oluşturdu.

Dünyada en fazla tehdit alan gazetecileri gündeme getirmeyi amaçlayan platform, bundan sonra her ay “en acil tehdit altında bulunan” 10 gazeteciyi duyuracağını açıkladı.

Platformun amacının “gerçeğin peşinde oldukları için saldırıya uğrayan gazetecileri savunmak” olduğu belirtildi.

Yayımlanan ilk listede Türkiye’den “Paradise Papers” yazı dizisiyle ilgili AKP İstanbul Büyülşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile çocuklarının açtığı davada para ve hapis cezasına çarptırılan gazeteci Pelin Ünker de yer aldı.

Ünker, Cumhuriyet gazetesinde Kasım 2017’de yayımlanan ve dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın çocuklarının Malta’daki off-shore şirketlerini konu alan “Paradise Papers” yazı dizisi nedeniyle 8 bin 660 lira para cezası ve 1 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Gazeteci Pelin Ünker DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Dünyanın dört bir yanında gazeteciler baskı altında. Böyle bir listede yer almak elbette üzücü ama bu tip oluşumlar gazetecilerin seslerini duyurabilmesi için çok önemli” dedi ve ekledi:

“Kendi adıma yalanlanmayan, salt gerçeği yansıtan haberlerimden dolayı cezalandırılmak istemiyorum. Bu vesileyle cezaya konu olan haberlerimi bir kez daha hatırlatmak isterim. Paradise Papers dünyanın dört bir yanından 372 gazeteci tarafından haberleştirildi. Ancak ceza alan tek gazeteci benim… Ben ceza alsam da gerçek değişmeyecek. Çünkü bu şirketler gerçek. Gazeteciler baskı altında olsa da kamuoyunu ilgilendiren gerçekler haberleştirilmeye devam edecek.”

İlk listede hangi gazeteciler var?

İlk listede yer alan diğer gazeteciler şöyle:

  • Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı
  • Suudi Arabistan’da kadın hakları konusunda blog yazdığı için tutuklanan Eman El Nafjan
  • Myanmar’da tutuklu olan Reuters muhabirleri Wa Lone ve Kyaw Soe Oo
  • Haberleri nedeniyle saldırıya uğrayan Kolombiyalı gazeteci Claudia Duque
  • Moritanya’da tutuklanan blogger Mohamed Cheikh Ould Mohamed
  • Güney Sudan’da tutuklanma tehditleri alan Juba Monitör gazetesi editörü Anna Nimiriano
  • Kamerun’daki Afrik 2 radyosu muhabiri Thomas Awah Junior
  • Vietnam’da insan hakları blogu yazan ve bundan dolayı cezaya çarptırılan Tran Thi Nga

Turkey’s Pelin Ünker in urgent list of world’s endangered journalists

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu