Türkiye

Yeni Zelanda’daki cami katliamını yapan saldırgan 43 gün Türkiye’de ne yaptı?

Yeni Zelanda'da camileri hedef alarak onlarca kişiyi öldüren ve yaralayan 28 yaşındaki Brenton Tarrant'ın Türkiye'yi ziyaret ettiği ortaya çıktı. Tarrant'ın Türkiye'de bulunduğuna dair fotoğraflar yayımlandı.

“İlk değerlendirmemiz, Christchurch’teki korkunç terör saldırısının failinin birden fazla Türkiye’yi ziyaret etmiş olduğu yönünde.” diyen üst düzey bir Türk yetkili, TRT World’e verdiği demeçte, şahsın uzun süre Türkiye’de vakit geçirdiğini aktardı.

Saldırganın Avrupa, Asya ve Afrika’da üçüncü ülkelere de seyahat etmiş olabileceğini de söyleyen Türk yetkili, “Şu anda teröristin ülke içindeki hareketlerini ve kurduğu temasları araştırıyoruz.” diye konuştu.

Adı açıklanmayan Türk yetkili, Tarrant’ın 17 – 20 Mart 2016’da Türkiye’ye giriş çıkış yaptığını belirterek konuyla ilgili soruşturma yürütüldüğünü ifade etti.

Saldırganın ikinci kez 13 Eylül 2016’da giriş yaptığı Türkiye’den 25 Ekim’de ayrıldığına vurgu yapıldı.

Türk polisinin terör saldırısını gerçekleştiren şahsın 43 gün boyunca kaldığı Türkiye’de neler yaptığını araştırdığı da kaydedildi.

Saldırganın yayımladığı manifestoda, Türklere yönelik tehditler de yer alıyor.

Tarrant’ın saldırıyı gerçekleştirmek üzere camiye doğru ilerlediği sırada araçta dinlediği şarkılardan birinin sözlerinin Sırpça bir Çetnik şarkısı olması dikkati çekiyor.

Bu arada Avrupa seyahati sırasında aşırı sağcı gruplarla görüştüğü belirlenen Tarrant’ın bu saldırıyı 2017’de gerçekleştirdiği Avrupa ziyaretinden sonra planlamaya başladığını söylediği aktarıldı.

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki ayrı camiye cuma namazı esnasında düzenlenen silahlı saldırıda en az 49 kişi yaşamını yitirdi, 20 kişinin de ağır yaralı olduğu bildirildi. Yeni Zelanda sağlık yetkilileri, Christchurch Hastanesinde çocukların da dahil olduğu 48 kişinin tedavi edildiğini açıkladı.

Mustafa Bag • EuroNews

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu