DünyaVideo

Türkiye: Öldü – Çin: Abdurrehim Heyit yaşıyor | VİDEO

Çin Resmi Ajansı, Abdurehim Heyit'in hayatta olduğunu iddia eden bir videosunu yayımladı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Uygur Türklerinin tanınan halk ozanı Abdurrehim Heyit’in Çin’de bir hapishanede hayatını kaybettiğini açıklamasının akabinde Çin Resmi Ajansı, Abdurehim Heyit’in hayatta olduğunu iddia eden bir video paylaştı. Görüntülerde Abdurehim Heyit, son durumuna dair bilgi veriyor.

Türk dünyasının önemli sanatçılarından Abdurehim Heyit’in Çin kamplarında zorla tutulduğu ve burada gördüğü işkenceler neticesinde hayatını kaybettiğine yönelik haberler üzerine Çin Resmi Ajansı Abdurehim Heyit’in hayatta olduğunu iddia ettiği bir video yayımladı.

VİDEODA YAŞADIĞINI SÖYLÜYOR

Videoda dünyaca ünlü sanatçının yorgunluğu gözlerden kaçmazken, Abdurehim Heyit, “Adım Abdurehim Heyit, Bugün 10 Şubat 2019 , Ulusal yasaları ihlal ettiğim iddiasıyla soruşturma sürecindeyim. Şu an sağlığım iyi. Hiç bir şekilde kötü muameleye maruz kalmadım’ diyor ve video o esnada kesiliyor.

BAKANLIĞIN DÜNYADAN HABERİ YOK

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bir bestesi yüzünden 8 yıl hapse mahkûm edilen değerli halk ozanı Abdurrehim Heyit’in hapishanedeki ikinci yılında vefat ettiği haberini derin teessürle öğrendik. Bu elim hadise, Türk kamuoyunun Sincan bölgesindeki ağır insan hakları ihlalleri konusundaki tepkisini daha da kuvvetlendirmiştir. Bu haklı tepkinin Çin makamlarınca dikkate alınmasını bekliyoruz” denildi.

Gün içinde Türkiyeli siyasetçiler Heyit’in hayatını kaybettiği yönündeki haberleri sosyal medyada paylaşmıştı.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu