EkonomiYunus Erdoğdu

Ukrayna’da Türk zeytini 8 lira, İspanya zeytini 2 lira

Erdoğan Rejimi Türkiye'yi, gıdada ithalatçı durumuna düşürdü.

Ukrayna’daki marketlerde zeytin ve zeytinyağı reyonlarında Türk zeytini ve zeytinyağını görmek hayal oldu.

2005 yılında Ukrayna’ya ilk geldiğimde marketlerde zeytinyağı reyonunda az da olsa denk geliyordu Türk zeytinyağı ve zeytinleri.

Zaman ilerledikçe AKP iktidarında zeytin ağaçları kesildikçe bu az da olsa tutunmaya çalışan zeytinci şirketler de piyasadan kayboldu.

Gıda fuarlarında zeytin şirketleri temsilcilerine, “İstanbul ile Kiev arası kara yoluyla bin 55, İstanbul-Odesa arasındaki deniz yolu mesafe ise sadece 627 kilometre biz bu ülkeye neden ürünlerimizi getiremiyoruz?” diye sorduğumda, “yok damak tadı yok bilmem ne” kardeşim sen yanı başındaki pazarı 3 bin 687 kilometre mesafedeki İspanya’ya kaptırıyorsun, İspanya zeytincilikte Ukrayna piyasasına hakim oluyor ve kendi damak tadına alıştırıyorsa bir düşün derim ama artık Erdoğan’ın dediği gibi “düşün bir merminin kaça mal olduğunu.”

Daha dün zeytin yağı ihracatçısı Türkiye, bugün Tunus’tan zeytinyağı ithal ediyorsa düşün ya da boş ver düşünme ye nasıl olsa ucuz.

Zeytin ağaçlarını kesmeye de devam edin nasıl olsa dünyada daha ucuz biz Ukrayna’dan 2 liraya göndeririz 8 liraya yemek zorunda kalmazsınız.

İşte bir örnek: İspanya yeşil zeytini: 200 ml 2 lira, Marmarabirlik Türk zeytini 200 ml 8 lira.

Afiyet olsun.

Yunus Erdoğdu – Kiev | yunuserdogdu@hotmail.com

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: https://www.instagram.com/founderofukraynahaber/

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu