Foto GaleriGündem

Poroşenko: İşgal altındaki topraklarımızı kurtarmak için çalışıyoruz

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ve eşi Marina Ukrayna'nın milli şairi Taras Şevçenko ve tarihçi Mıhaylo Gruşevskıy anıtına çelenk koydu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, eşi Marina Poroşenko ile birlikte Batı Ukrayna Halk Cumhuriyeti (Galiçya, Zakarpatya ve Bukovina) ile Ukrayna Halk Cumhuriyeti’nin birleşmesinin 100. Yıldönümü münasebetiyle Ukrayna’nın milli şairi Taras Şevçenko ve önde gelen Ukraynalı devlet adamı tarihçi Mıhaylo Gruşevskıy anıtına çelenk koyma törenine katıldı.

Onur Devrimi sırasında hayatını kaybeden cennetlik 100 kahramanın da anıtını ziyaret eden Poroşenko burada hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulundu.

22 Ocak Birlik Günü’nde Poroşenko sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada: “Geçici olarak işgal altındaki Kırım topraklarında, Luhansk ve Donetsk bölgelerinin bazı bölgelerinde yaşayan dostlarımıza kavuşacağız. Sizleri asla unutmadık. Her gün, kurtuluşunuz ve düşmanın boyunduruğuna son vermek için çalışıyoruz.” dedi.

Anma merasimine Ukrayna Parlamentosu Başkanı Andriy Parubiy, Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Stepan Kubiv’in yanı sıra devlet arkanı katıldı.

100 YIL ÖNCE BİRLEŞTİ

Batı Ukrayna Halk Cumhuriyeti (Galiçya, Zakarpatya ve Bukovina) ile Ukrayna Halk Cumhuriyeti’nin 22 Ocak 1919’da birleştiği günün yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Ukrayna’nın 1991 yılında bağımsızlığını elde ettiği günden bu tarafa resmi kutlanan Birlik ve Özgürlük Günü’nde, geleneksel olarak ülkenin ortasından geçen Dinyeper Nehri üzerindeki köprülerde el ele tutuşarak insan zinciri oluşturuldu.

Birlik Günü (den Sobornosti) geçmişte en görkemli 21 Ocak 1990 günü kutlanmıştı.

Ülkenin en batısındaki Lviv’den, Kiev ve en doğusundaki Donetsk Bölgesi hattı üzerine dizilen 3 milyon insan el ele tutuşmuş, “canlı zincir” oluşturarak birleşmeyi sembolleştirmişti.

Daha sonra bu gelenek sadece ülkenin ortasından geçerek Karadeniz’e dökülen Dinyeper nehri üzerindeki köprüde sembolik olarak yaşatılmaya devam ediyor.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – Kiev | [email protected]

İhbar Hattımız 7/24 açık WhatsApp, Signal ve Viber: +380 63 665 65 25

Twitter DM açık: @erdogduy

Facebook ve Messenger: facebook.com/erdogduy

Fotoğraflar: Mikhail Palinchak

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu