Ekonomi

Ukrayna’nın Türk İHA’ları için ödeyeceği para belli oldu

Ukrayna, 6 adet Bayraktar İHA, 3 yer istasyonu ve 200 adet akıllı mühimmat için Türkiye'ye 69 milyon dolar ödeyecek. Ukraynalı kaynaklar, teknik-bakım ve personel eğitiminin anlaşmaya dahil olduğunu belirtiyor.

Son dönemde yurt içi ve dışındaki güvenlik operasyonlarında etkin kullanılan Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı (İHA), ortaya koyduğu performansla yurt dışında da ilgi görüyor.

Katar’ın ardından Ukrayna da güvenlik güçlerinin envanterini Bayraktar TB2 ile güçlendirme kararı almıştı.

6 İHA, 3 YER İSTASYONU VE 200 AKILLI MÜHİMMAT İÇİN 69 MİLYON DOLAR

Ukrayna’nın 6 Bayraktar TB2, 3 yer istasyonu ve 200 adet mini akıllı mühimmat için 69 milyon dolar ödeyeceği öğrenildi.

Ukraynalı kaynaklar, teknik-bakım ve personel eğitiminin anlaşmaya dahil olduğunu duyurdu.

Ukrayna Bayraktar İHA’ları yakın takipteydi.

Bayraktar TB2’nin Ukrayna yolculuğu 3 yıllık bir süreye yayılıyor. Bu süre içinde Ukraynalı heyetler Bayraktar TB2 ile yapılan testlere katıldı. İHA’nın uçuş ve yer testlerindeki performansı, muharebe sahasındaki başarısı Ukrayna’nın kararının şekillenmesinde belirleyici oldu.

POROŞENKO 12 ADET DİYE DUYURMUŞTU
Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Türkiye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile imzaladıkları anlaşma gereğince 12 adet Bayraktar TB2 tipi insansız hava aracı (İHA) satın alacaklarını duyurdu.
Geçtiğimiz hafta Ukrayna’nın dini bağımsızlığının kararnamesi Tomos’u almak için Türkiye’ye giden Poroşenko, sosyal medya platformu Facebook ve Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye ile Bayraktar TB2 İHA’sına yönelik anlaşma imzalandığını kaydederek Ukraynaca teknik özelliklerinin yer aldığı tanıtım videosunu yayınladı.

Poroşenko “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la anlaştığımız gibi, Ukrayna ordusuna Türk Bayraktar TB2 insansız hava aracı satın alınmasına yönelik anlaşma imzalandı. Bu operasyonel ve taktik düzeydeki bu yepyeni İHA’lar yüksek teknolojik özellikli olmasının yanı sıra zırhlı araçları ve güçlendirilmiş mevzilerle denizdeki hedefleri vurmaya yönelik modern yüksek hassasiyetli füzelerle donatılabiliyor” ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın Ukrayna devlet kuruluşu Ukrbronprom bünyesindeki Ukrspetsproekt ve Baykar Makina şirketi arasında imzalandığını belirten Poroşenko, Ukrayna ordusunu NATO standartları çerçevesinde yeni silahlarla donatmaya devam edeceklerini belirtti.

Poroşenko’ya göre, anlaşma iki ülke arasında askeri-teknik alanda işbirliğini geliştirme hedefinin bir parçası oldu.

Ukrayna, Altay tankları için motor çalışmalarını sürdürüyor.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu