Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
EkonomiYunus Erdoğdu

TUİD’in “reform hareketi” lideri Burak Pehlivan’ın vaatleri [1]

Ukrayna'da faaliyet gösteren Türk iş insanları derneğinde 2011 yılı başlarında başkan seçilmişti. Yeni başkan seçimi uzun süre devam propaganda süreci sonucunda bir oy farkla seçilmişti.

Ukrayna’da önde gelen Türk sivil toplum kuruluşlarından, Uluslararası Türk-Ukrayna İşinsanları Derneği’nin (TUİD) köklü ve sermaye sahibi işadamlarından oluşan Selami Güner inisiyatifindeki “Özveri ve Emek Grubu” karşısında, Jön Türkler diyebileceğimiz; maceraperest, hayalperest profesyonellerden oluşan “profesyonel” Burak Pehlivan liderliğinde “Reform Hareketi” çıkmıştı.

Bir tarafta Selami Güner‘in, hemen uygulanabilir, gerçekçi ve sağlam projeleri ile seçimlere hazırlanan, “Özveri ve Emek Grubu”, diğer tarafta ise 12 sene sonrasına bile vaatlerde bulunan Burak Pehlivan’ın başı çektiği “Reform Hareketi” vardı.

Öyle oldu, böyle oldu, allem/gullem ve antin ile kuntin derken Burak Pehlivan, ilk başta “bir şekilde” gölge daha sonra gerek sözde başkan olarak yönetimi elinde tutuyor. Çünkü bildiğimiz kadarıyla resmiyet çok farklı.

Biz de basın mensubu olarak o dönem aktif bir şekilde bu sözde “yenilikçi” genç arkadaşlara medya desteği vermiştik. Şimdi bakalım medya desteği verdiğimiz sözde “Reform Hareketi” geçtiğimiz yaklaşık 7 yıllık yönetiminde vaatlerinin ne kadarını hayata geçirmiş…

Ben tabi ki bizzat sormak isterdim ama her ne hikmetse; “kıymetli dostumuz”, “güzide ve gözde”, “profesyonelimiz” bizi sosyal medya dahi farklı mecralarda engellememiş.

Biz soralım engelsiz görüşenler dönüş yaparlarsa vaatler ile ilgili memnun oluruz.

Peki, o dönem Burak Pehlivan, “Potansiyelin Farkında mısınız?” şiarıyla neler vaat etmişti…

Buyurun kendi kaleminden:
“Görüyoruz ki Türk Toplumu’nun TUID’e ilgisi oldukça dinamik ve kuvvetli. Bu ilgi ve potansiyel doğru örgütlendiğinde TUID’in gerek Ukrayna’da iş yapan Türk ve Ukrayna firmalarına, gerek yaşadığımız bu ülkeye, gerekse toplumuzun değerli bireylerine katkısı artacaktır.
Bizler TUID’de Reform Hareketi olarak olarak asla boş vaatlerin içerisinde yer almadık ve yer almayacağız. Bir taahhüdümüz ve hedefimiz var ise bunu somut olarak ortaya koyacağız ve hedeflerin gerçekleşme zamanlarını da programımızda belirteceğiz. Bugünden itibaren her gün plan ve programımızdaki maddeleri kamuoyu ile paylaşmaya başlıyoruz.”
Sözleriyle başlayan ilk vaadi:
“TUID, bizim dönemimizde ilk kez kişilerden bağımsız, kendi kendine mali açıdan yeten bir yapıya kavuşturulacaktır. 2010 yılında TUID’de aylık ortalama üye kayıt ve aidat tahsilatı 6.000 $(2010 yılı Mali Genel Kurulu verileri) olarak gerçekleşmiştir. Biz, üye tabanını yayarak ve daha etkin bir yönetim sergileyerek yönetimde olduğumuz birinci yılın sonunda aylık ortalama 12.000 $, ikinci yılın sonunda ise 20.000 $ aidat tahsilatını hedefliyoruz. Bu durumda derneğin aidat gelirleri 1 yıl içerisinde en az iki katına, 2. yılın sonunda ise 3 katından fazlasına çıkarılmış ve derneğe birinci yıl ek 70.000 $, ikinci yıl ise 170.000 $ ek kaynak oluşturulmuş olacaktır.”

Bu katlanarak artan hesapla şu anda TUİD’in bir milyon dolarlık bir kaynağı olması lazım bu kaynak varsa nerededir? Yoksa neden yoktur?

İkinci vaadi: “TUID’de, 2010 yılında düzenli aidat ödeyen üye sayısı yalnızca 80 civarındadır. Bu rakam bizim dönemimizde ilk yılın sonunda 200’ün, ikinci yılın sonunda ise 300’ün üzerine taşınacaktır.”

Şu anda düzenli aidat ödeyen üye sayısı ne kadardır ne kadar bir kaynak oluşmuştur. Bu ilk vaatinizdeki hedefi yakalamış mıdır?

Seçim öncesi; “Üye sayımız aidatını düzenli ödeyenler, düzenli ödemeyenler ve hiç ödemeyenler ile birlikte 2010 yılı sonunda 200 civarındaydı. Bu rakamı yönetimimizin birinci yılının sonunda 400’e, ikinci yılının sonunda ise 500’ün üzerine çıkarmayı planlıyoruz. 500 üyeli TUID’in bugünkünden çok daha geniş katılımcı, yaygın, kapsayıcı, etkin, sözü geçer ve güçlü olacağı açıktır.”

Bu durumda 500 üye hedefine ulaşılmış mıdır?

“Reform Hareketi” lideri Burak Pehlivan: “Somut, ölçülebilir hedefleri üyelerimz ve siz Türk toplumunun değerli bireyleri ile paylaşıyoruz. Oluşturacağımız şeffaf ve denetlenebilir yapı ile bu vaatlerimizin rahatlıkla takipçisi olacaksınız.demişti.

Biz de basın mensubu üstelik Ukrayna’ya 2005 yılından bu tarafa daimi akrediteli ilk Türk gazeteci olarak kamu yararına hesap sormaya devam edeceğiz.

Bakalım TUİD yönetimi şeffaf olabilecek mi?

“Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) , resmi kayıtlarında bakın ‘gerçek’ başkan kim çıktı?” yazımda “TUİD’e, baktığımızda bir çok dikkat çeken konu gördük… Bunları ilerleyen günlerde bölüm bölüm vermeye devam edeceğiz…” demiştim…

Dikkat çeken çok vaat gördük hesap sormaya devam edeceğiz…

Takipte kalın.. sağlıklı, huzurlu, mutlu, barış, sevgi ve hoşgörülü bir 2019 geçirmeniz ümidi ve duasıyla.

Yunus Erdoğdu – Kiev | [email protected]

WhatsApp, Signal ve Viber: +380 63 665 65 25

Twitter DM açık: @erdogduy

Facebook ve Messenger: facebook.com/erdogduy

İnstagram: https://www.instagram.com/founderofukraynahaber/

[SKANDAL] TUİD’in, resmi kayıtlarında bakın ‘gerçek’ başkan kim çıktı?

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]