Gündem

“Ukrayna-Rusya arasında bir savaş başlama ihtimali yüzde 90’dan fazla”

Kerç Boğazı'ndaki Rusya-Ukrayna gerginliği işgal edilen Kırım'ı tehlikeye atarken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Kırım Tatar Halkının İşlerinden Sorumlu Komiseri Mustafa Cemiloğlu, CNN TÜRK'e konuştu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Rusya’nın Kırım’daki insan hakları ihlalleri ve Kırım’daki silahlanmaya ilişkin iki karar tasarısı kabul etti. Türkiye’nin desteği ile kabul edilen tasarılardan sonra Ukrayna Cumhurbaşkanı Kırım Tatar Halkının İşlerinden Sorumlu Komiseri Mustafa Cemiloğlu, Ankara’ya geçti.

Ukrayna Büyükelçiliği’nde CNN TÜRK‘e konuşan Cemiloğlu, “Ukrayna-Rusya arasında bir savaş başlama ihtimali yüzde 90’dan fazla” ifadelerini kullandı.

Cemiloğlu, Birleşmiş Milletler (BM)’de yaptığı temasların ardından Türkiye’ye geldi. BMGK’de Türkiye’nin desteğiyle geçirilen kararlara ilişkin bilgi verdi.

Cemiloğlu, BMGK’nin 1994 tarihinde imzalanan Budapeşte anlaşmasına atfen Rusya’ya “Kırım’dan askerini çek” dediğini söyledi. Budapeşte anlaşmasının uygulanmasının önemine değindi.

Ve Kerç Boğazı gerginliği ile Rusya’nın Kırım’a S-400 konuşlandırma kararı. Cemiloğlu, “S-400 biliyorsunuz onun mesafesi çok uzun yalnız Ukrayna’nın değil diğer ülkelere de ulaşabilir Türkiye’ye de kolaylıkla ulaşabilir onun için biz dünya kamuoyunun dikkatini oraya çekmek istiyoruz.” dedi.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu