Blog

Bob

Ayağındaki bir arızadan dolayı, çürüğe çıkan Genç Trump, daha sonra “Hangi ayağınız rahatsızdı?” sorusunu cevaplayamaz! Çürük raporunu, babasının torpili ile aldığı dedikoduları hala konuşuluyor!

Kanun adamlarının “Hukuki kararlarla konuştukları!” gerçeğinin ilginç örneğini, şu an ABD’de hız kesmeden devam eden “2016 ABD seçimlerinde Rusya’nın rolü” davasında görüyoruz. Davayı yürüten özel yetkili savcı Robert (Bob) Mueller konuşmuyor, twitter kullanmıyor, dergi ve televizyonlara röportaj vermiyor.

Davanın basına yansıyan kısımlarını, herkesi şaşırtan bir ustalıkla örgüleyen Özel Yetkili Savcı, Trump’ın yakın çevresini birer birer toparlıyarak, adım adım asıl hedefine yaklaşıyor. Mueller’in çalışma ekibi, 17 kişilik, sahalarında uzman, tecrübeli, hakim, savcı ve akademisyenlerden oluşuyor ve her biri, başta Rusya olmak üzere, şantaj, rüşvet, adam öldürme, kara para aklama, uyuşturucu, insan ticareti…gibi uluslararası, organize suç ve suç örgütleri konularını çok iyi biliyorlar.

“Çalıştığım dava ve dosya hakkında herhangi bir sızıntı’dan nefret ederim!” diyen Mueller, çalıştığı mesai arkadaşlarını da buna alıştırmış. Sonuç olarak, Washington kulislerinin çok konuştuğu ve  nereye varacağını merakla beklediği davanın detayları çok iyi gizleniyor ve çalışmalarını ABD Başkenti’nde yürüten Mueller ekibinin çalıştığı ofisin yeri hala meçhul.

Mueller sessiz, gürültüsüz, işini ve ne yaptığını bilen bir adam. Babası gibi doktor olmak için Princeton Üniversitesi’ne girmiş. Ancak Organik Kimya dersinde yaşadığı problem bütün hayatını değiştirecek kararlar vermesine sebeb olmuş. Vietnam Savaşı için seferberlik ilan edildiği yıllarda, hiç beklemediği ve planlamadığı halde, takım arkadaşlarından olan David Hackett’in izini takip etmiş. Hackett, mezun olduktan sonra, deniz kuvvetlerine katılmış ve Vietnam’da bir keskin nişancı tarafından daha ikinci görevini tamamlayamadan vurulmuş. Kendisine rol-model olarak seçtiği arkadaşının bu ani ölümü, Bob’ı idealinden vazgeçirme yerine, orduya katılma azmini daha da güçlendirmiş.

Vietnam savaşının kızıştığı günler

Aynı yıllarda, Trump’ın, sudan bir bahane ile (Ayağındaki bir arızadan dolayı, çürüğe çıkan Genç Trump, daha sonra “Hangi ayağınız rahatsızdı?” sorusunu cevaplayamaz! Çürük raporunu, babasının torpili ile aldığı dedikoduları hala konuşuluyor!) Vietnam’a gitmekten paçayı kurtardığında, binlerce Amerikalı genç, cepheye uğurlanır. Mueller, mezun olduktan bir yıl sonra, hayalinin peşine düşer ve deniz kuvvetlerine katılır. Vietnam savaşının kızıştığı günlerde genç teğmen Mueller, Güney Vietnam’ın Quang Tri Ormanlarında, kendisine emanet edilen birliğin kumandanıdır. Birlik, Kuzey Vietnam Ordusu ile yakın çatışmaya girer. Genç teğmen, kumanda ettiği birlikte gösterdiği başarılı manevra ile takımını ağır bir kayıptan kurtarır. Birliğini derleyip, toparladıktan sonra, takım arkadaşları ile birlikte güvenli bölgeye geçmeyi başarırlar. Deniz Kuvvetleri’nin, “No men left behind!”, “Hiç kimseyi geride bırakma!” efsane sloganı Genç Teğmen Mueller’de bir kez daha doğrulanır. Bu başarısı ona, Bronz Yıldız (Bronze Star) madalyasını kazandırır.

Askerlik sonrası, Virginia Üniversitesi’nde hukuk fakültesini bitirir. Önce, San Francisco sonra da Boston’da özel bazı hukuk firmalarında avukat olarak çalışır.

Trump, ABD’de, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar olarak bilinen iki partiden, Cumhuriyetçiler’in Başkanı. Amerikan halkının milliyetçi kesimi, her gün hayal kırıklığı yaşamasına rağmen, Obama dönemi’nde biriktirdiği aşırı-ırkçı öfke ile, hala Trump’ın yanında. Başkan’ı günahları kadar sevmeyen onlarca Cumhuriyetçi senatör, parti bağlılığından dolayı dişini sıkmayı, Demokratlara karşı mahcup olmamayı tercih ediyorlar. Savcı Bob, öyle değil.

“Siyaset ve Kanun Adamı olmak!” arasında…

Obama’dan önceki, Cumhuriyetçi Başkan Bush, kendisi gibi tepeden tırnağa Cumhuriyetçi Mueller’i 2001 yılında FBI  (Federal Bureau of İnvestigation) Başkanlığı’na getirir. 11 Eylül 2001’de İkiz Kuleler’in bombalandıktan sonra, Başkan Bush’a durum raporu sunanlardan birisi Mueller’dir. ABD’de bir çok kurumun stratejik değişikliğini tetikleyen 11 Eylül, Mueller’in başında olduğu FBI’de de ciddi değişikliklere sebeb olur. Mueller, 12 yıl vazife yaptığı bu kurumda, “Suç ve suçluları bulmanın yanında, suç işlemeyi asgariye indirme!” projesinin de mimarıdır. Şu an ucu Trump’a uzanan Rusya merkezli organize suçlar da Bob’ın özel ilgi alanına girmektedir. Halihazırda, Trump’ın Seçim Kampanyasını yürüten Paul Manafort, Dış İşleri Danışmanı George Papadopoulos, üç aylık Savunma Sekreteri Flyn ve şahsi avukatı Michael Cohen hapse gönderdikleri arasında.

Amerikan Halkı, geleneksel Yılbaşı Kutlamaları’na hazırlandığı hafta sonunu, Başkan Trump’ın “İlle de duvar çekeceğim…” ısrarı ile kilitlediği hükümet krizi ile karşıladı. Uzun Yılbaşı Tatili’nin yumuşattığı bu krizin asıl tesiri tatil bittiğinde ortaya çıkacak. Meksika Hattı’na çekilecek sınır güvenlik duvarının bedeli 5 milyar dolar. İki Parti arasında, şu güne kadar bir uzlaşma sağlanamadı.

Trump, yok yere çıkardığı kavgalarla, Rusya’nın 2016 seçimlerine müdahale ettiği gerçeğini gizlemeye çalışıyor. Savcı Mueller’in dava için ayrılan bütçesini kesmek de bunlardan bir tanesi. Dava şimdiye kadar yaklaşık 6.7 Milyon Dolar harcamış. Bu rakam, Bill Clinton’un altı yıl süren ve 80 Milyon Dolar’a mal olan gayr-ı meşru ilişki davası, ya da “İran’daki Amerikan Rehineleri” olarak bilenen ve altı yıl sürerek 47 Milyon Dolar’a mal olan davalara nazaran oldukça düşük bütçeli bir dava.

Başkan Trump’ın şahsi bir takıntı haline getirdiği “İlle de duvar öreceğim, hem de mükemmel bir duvar!” ısrarı şu an bütçeye takılmış durumda. Rusya/Trump ilişkisini yakından takip eden uzmanlar, asıl duvarın, Beyaz Saray’ın etrafına, 45. ABD Başkanı’na yol vermeyecek yükseklikte, Özel Yetkili Savcı Robert Mueller tarafından inşa edilmeye devam ettiğini söylüyorlar. Haksız sayılmazlar.

Türkiye’de, Saray’ın güdümünde, hasat mevsiminde çay toplayan, boş kalan zamanlarında da kadın, kız, çocuk, sanatçı ya da gazetecilerden oluşan, masum, insan avına çıkan hukuk camiasının, aynada kendilerini nasıl gördüklerini çok merak ediyorum. Son yapılan Üniversite Reformları, hakim ve savcıları Ziraat Fakültesi ve Avcılar kulübünden toplamayı karara bağlamadı değil mi?

Not: Trump/Russia, A Definitive History (2018). Seth Hettena. Bu yazıda geçen teknik bilgileri konusunda bu kitaptan istifade ettim. Son zamanlarda Mueller Davası ile alakalı yazılmış en okunabilir kitaplar arasında sayılıyor.

TR7/24 – YORUM | A.KADİR COŞKUN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu