Ekonomi

Ukrayna Bakanlar Kurulu serbest ticaret anlaşmasını onayladı

21 Kasım Çarşamba günü, Ukrayna Bakanlar Kurulu, İsrail ile serbest ticaret anlaşması hakkında anlaşma yasası taslağını onayladı.

Uzun süredir devam eden serbest ticaret anlaşması müzakereleri nihayet sonlandı. Ukrayna Bakanlar Kurulu serbest ticaret anlaşmasını yasa taslağını onayladı. Bu anlaşmanın iki ülke arasındaki ticareti canlandırması ve fiyatları düşürmesi belleniyor.

Ukrayna ile İsrail arasındaki onaylanan serbest ticareti anlaşmasının; karşılıklı ticareti arttırması, ihracatı artırması, yeni iş sahaları oluşturması, teknoloji aktarımına, tecrübe paylaşımına, iki ülke ürünlerinin için ulaşılabilir olmasını sağlayacak.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, İsrail tarım ve hayvancılık (balık, bitkisel yağlar, konserve sebzeler) ürünlerinden alınan yüzde 9,2 oranındaki ve sanayi ürünlerinin (ilaç, gübre, inşaat malzemeleri vb.) yüzde 80 oranındaki ithalat ve gümrük vergileri kaldıracak.

Anlaşma, İsrail tarafının ilgilendiği mallar için Ukrayna pazarına erişimin serbestleştirilmesini öngörüyor. Bu bağlamda, Ukrayna kümes hayvanları eti ve sakatatı, dondurulmuş domuz eti, belirli balık türleri, süt ürünleri, tahıllar vb. gümrüksüz ithal edecek.

Konstantin Konevets – Kiev

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu