Dünya

Kaçak Yanukoviç, Trump’ı da yakacak!

ABD lideri Trump'ın kampanya müdürü Manafort, Rusya soruşturmasını yürüten savcıyla anlaşmaya vardı, suçunu kabul edip itirafçı oldu.

ABD’deki seçimlerdeki Rusya parmağını araştıran özel savcı Robert Mueller, soruşturmada bugün yeni bir sayfa açtı. ABD Başkanı Donald Trump’ın kampanya müdürü Paul Manafort savcıyla anlaşmaya vardı, suçunu kabul edip itirafçı oldu.

Uluslararası ajanslarının arka arkaya ‘son dakika’ koduyla dünyaya duyurduğu haber, anında gündemin ilk sırasına oturdu.

Başkent Washington’daki federal mahkemeye çıkarılan Manafort, ABD aleyhine gizli anlaşma yapmak ve adaleti engellemek için komplo kurmak suçlarını kabul etti.

Gelişme, başkanlık koltuğuna oturduğu günden bu yana Rusya’nın gölgesinden kurtulamayan Trump için şoke edici. Geçtiğimiz haftalarda ABD liderinin özel avukatı Michael Cohen de savcıyla anlaşıp itirafçı olmuştu. Trump’ın yüzde 15 oranında oy çaldığı iddia konuşuluyor.

Eski kampanya müdürünü Twitter mesajıyla öven Trump, “Michael Cohen’in aksine o, bir anlaşma almak için hikayeler uydurmayı reddetti. Bu cesur adama büyük saygı duyuyorum” demişti ancak Manafort da itirafçı oldu.

ABD tarihini değiştirme potansiyeli taşıyan soruşturma sürerken, ülke günlerce Trump’ın başkanlıktan azledilip edilemeyeceğini tartıştı. Kasım ayında yapılacak Kongre ara seçimlerde Demokrat Parti’nin zaferle çıkması, Trump’ın en korktuğu senaryo. ABD liderinin azil süreci, Demokratların çoğunluğu ele geçirmesiyle başlayabilir.

MANAFORT İLE YANUKOVİÇ İLİŞKİSİ..

Seçimler sırasında ABD liderinin kampanya müdürlüğünü yapan Manafort’u kampanya müdürlüğü koltuğundan eden gelişme ise, Ukrayna’daki Rusya yanlısı Bölgeler Partisi başkanı Ukrayna’nın kaçak lideri Viktor Yanukoviç’ten para alması oldu.

* Manafort, Yanukoviç tarafından işe alınmıştı. Yanukoviç 2010 yılında cumhurbaşkanı seçildikten sonra, Manafort’un danışman olarak tutmuştu.

* Manafort, Bölgeler Partisi’nin dahil olmak üzere Doğu Avrupa’daki diğer projeler üzerinde çalıştığı da bildirildi.

* Manafort ayrıca Rus milyarder Oleg Deripaska için de çalıştı.

* Manafort, ABD’deki iş, siyasi ilişkilerini ve medyayı Putin hükümetine fayda sağlamak için kullandığı iddia ediliyor.

* Deripaska, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın müttefiki ve 2006 yılında Manafort ile 10 milyon dolarlık yıllık sözleşme imzaladı. En son 2009 yılına kadar bir iş ilişkisini sürdürdü.

* The New York Times tarafından elde edilen mali kayıtlara göre, Manafort’un Trump’ın kampanyasına katılmadan önce Rus menfaatleri için çalıştığı 17 milyon dolar çıkar sağladığını gösterdi.

* Manafort, McClatchy’in bildirdiğine göre, Moskova’ya defalarca yolculuk yaptı ve Putin müttefiklerine 10 yıl boyunca sık sık bir araya geldi.

* Yanukoviç’in Rusya kaçması akabinde Şubat 2014’ten sonra 20 ay içinde en az 19 kez Kiev’e geldiği tespit edildi.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu