Medya

Ekonomi gazeteciliğinin duayeni Güngör Uras vefat etti

Tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında hayata gözlerini yuman Uras, uzun yıllardır boyunca Dünya Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapıyordu.

Ekonomi yazarı ve öğretim üyesi Prof. Dr. Tevfik Güngör Uras hayatını kaybetti. Tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında hayata gözlerini yuman Uras, uzun yıllardır boyunca Dünya Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapıyordu.

İyimser kişiliği ile hayata farklı pencerelerden bakabilen, dini ve milli günlerde alanı dışında o günlerin anlam ve önemine dair yazılar da yazan, ekonomiyi herkesin anlayabileceği şekilde, ‘Ayşe Teyze’ karakteriyle anlatan Uras farklı üniversitelerde ders de verdi.

BÜROKRASİDEN MEDYAYA

Prof. Dr. Tevfik Güngör Uras, 22 Temmuz 1933 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da TED Yenişehir Koleji’nde tamamlayan Uras, 1955’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ‘Mali Şube’sinden mezun olmuş, 1988’de Boğaziçi Üniversitesi’nde doçentliğe hak kazanmış, 1994’te Marmara Üniversitesi’nde Profesör olmuştur.

Çalışma hayatına Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile başlayan Uras, daha sonra Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, İktisadi Planlama Dairesi Uzmanı olarak görev yaptı. 1974 – 1980 yılları arasında TÜSİAD Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Aksigorta İdare Meclisi Başkanlığı yapan Uras, 1993 yılına kadar İ.Ü. İktisat Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi, 2001 yılına kadar da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak çalıştı.

BASININ SAYGIN İSMİ

1968 yılında Türkiye İktisat Gazetesi`nde köşe yazarlığına başlayan Uras, sırasıyla Rapor, Tercüman, Güneş, Sabah, Yeni Yüzyıl, Dünya ve Milliyet gazetelerinde köşe yazarlığını sürdürdü.

Vefat edene kadar Dünya Gazetesi’nde yazılarına devam eden Uras, evli ve bir çocuk babasıydı.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu