Dünya

Tacikistan’da başlık parası limiti 50 bin dolar olması teklif edildi

Türkmenistan kaldırdı Tacikistan'da da başlık parası limiti 50 bin dolar mı olacak?

Tacik kızların başlık parasının 50.000 dolar olması için Aile bakanlığı’na teklifte bulunuldu.

Ünlü Tacik yazarı Adiba Aziz, ülkenin mevzuatında değişiklik yapılarak yabancıların Tacik kızlarla evlenmesi için 50 bin dolar başlık parası ödemesini teklif etti.

Tacik parlamentosu 2011 yılında onaylayan Aile Kanununa göre, bir Tacik kadınla evlenmek isteyen yabancı uyruklu talip olduğu kadını önce bir ev sahibi yapmalı ve onunla evlilik sözleşmesi imzalamalı.

Yazar Adiba Aziz’in bu teklifi özellikle Facebook başta olmak üzere sosyal paylaşım sitelerinde yoğun tartışmalara neden oldu.

Tacik yazar başlık parası olan 50 bin doların yüzde 10’unun kızın ailesine ve kalanının engelli insanlara, yetimlere, yalnız yaşlılara ve devlet bütçesine verilmesini teklif etti.

Facebook kullanıcıları arasında özellikle kadınla bu öneriyi destekleyerek teklifi kadınların değerinin yükseltilmesi için önemli bir adım olarak nitelendirdi.

TÜRKMENİSTAN 50 BİN DOLAR BAŞLIK PARASINI KALDIRDI

Türkmenistan’da, Türkmenlerle evlenmek isteyen yabancıların bu ülkede bir apartman dairesi sahibi olması ve 50 bin dolar teminat ücreti ödemesine gerek yok.

Türkmenistan’da en az bir yıl yaşamış yabancıların, evlenecekleri kişinin 18 yaşından küçük olmaması şartıyla Türkmenlerle evlilik yapabilecekleri belirtildi. Türkmenistan’da, Türkmenlerle evlenmek isteyen yabancıların, 50 bin dolar teminat ücreti ödemelerine yönelik yasayı 1999 yılında çıkartmıştı. Ücretin, çiftlerin boşanmaları halinde, çocuklarının geleceğinin garanti altına alınması amacıyla devletin sigorta şirketine yatırılması istenmişti. Yasanın yürürlükten hangi sebeple kaldırıldığına dair bilgi verilmedi.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu