Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
EkonomiFoto Galeri

TANAP, üzerinden Türkiye’ye gaz sevkiyatına başladı

Azerbaycan, TANAP üzerinden Türkiye'ye gaz sevkiyatına başladı

Güney Gaz Koridoru şirketinin Genel Müdürü Afgan İsayev, Azerbaycan’ın Hazar gazını AB’ye taşıyacak ‘Güney Gaz Koridoru’ projesinin parçası olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) üzerinden Türkiye’ye ilk ticari gaz sevkiyatlarının başladığını duyurdu.

Güney Gaz Koridoru Genel Müdürü, şirketlerinin önde gelen uluslararası finans kurumlarından mali destek aldığını belirterek ”Bugün, 30 Haziran 2018’de Türkiye’ye ilk ticari gaz sevkiyatlarına başlandı” dedi.

İsayev, ”Yakın gelecekte Türkiye üzerinden Avrupa’ya gaz sevkiyatları için planlanan çalışmalar, programa uygun olarak gerçekleştiriliyor” bilgisini paylaştı.

TANAP, 12 Haziran’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun katıldığı törenle açılmıştı.

Güney Gaz Koridoru ile Hazar Denizi’ndeki Şahdeniz 2 yatağından çıkarılacak doğalgazın, Türkiye ve Avrupa’ya aktarılması öngörülüyor.

UKRAYNA DA TANAP GAZINI İSTİYOR

Petro Poroşenko TANAP ile taşınacak Hazar gazının ülkesine de ulaştırılmasını arzu ettiğini açıkladı.

Poroşenko, TANAP’ın açılış töreninde yaptığı konuşmada TANAP’ın bölgenin refahına katkıda bulunacağını belirtirken, bu proje ile taşınacak gazın Ukrayna’ya da ulaştırılmasını arzu ettiklerini açıkladı.

Bugüne kadar bölgenin enerji kaynaklarının Rusya tarafından sömürüldüğünü ifade eden Poroşenko, “Doğal gaz iç ve dış politika için kullanıldı. Ama bunlar başarılı olmadı. Bu boru hattı (TANAP), bunun en önemli göstergelerinden biridir. Bunun ticari etkisinin yanı sıra siyasi etkisi de vardır. TANAP, Azerbaycan’ın, Türkiye’nin ve aynı zamanda Avrupa’nın enerji güvenliği için çok önemli. Erdoğan ve Aliyev’in bir araya gelmesiyle bu garanti edilmiş oldu. Bu aynı zamanda Ukrayna’nın enerji güvenliği için de önemli. Ukrayna’ya gidecek kaynakların çeşitlendirilmesi için de önemli. Bu önemli projenin liderleri olan Erdoğan ve Aliyev’e teşekkür etmek istiyorum” dedi.

TANAP BÖLGENİN REFAHINA DA KATKI SAĞLAYACAK

TANAP’ın bölgenin refahına da katkıda bulunacağını ifade eden Poroşenko konuşmasına şöyle devam etti, “Türkiye’nin stratejik rolünün ve Erdoğan’ın liderliğinin altını çizmek istiyorum.  TANAP aynı zamanda yeni gaz kaynaklarını da gündeme getirecektir. Ukrayna bu projeye tam desteğini vermektedir. Biz bugün kendi enerji kaynaklarımızı çeşitlendirme açısından TANAP’tan gaz elde edebilmek için son derece büyük bir ilerlemeyle bunu yapmak istiyoruz. Ukrayna, Avrupa gaz çeşitliliği adımlarını her zaman desteklemiştir. Burada Azerbaycan ve Türkiye’ye teşekkür etmek istiyorum. Yakın gelecekte çok geniş imkanlara kavuşacağımıza inanıyorum. Hazar gazını sadece Türkiye’ye değil, Ukrayna’nın da içinde bulunduğu daha geniş bir bölgeye ulaştırabileceğinize inanıyorum. Türk halkının büyük liderine, Ukrayna’nın dostu Erdoğan’a teşekkür ediyorum.”

Fotoğraflar: Mykola Lazarenko

www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]