Türkiye

‘Hata yaptım’ diyen İnce’den ‘Devam’ kararı: Oy çalmışlar mıdır, çalmışlardır

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce saatler sonra kameraların karşısına geçti. “Bir hatam oldu. İsmail Küçükkaya’ya arkadaşça belirttim. Bunu haber yapacağını düşünmedim.” diyen İnce, “İnsanların bu şekilde öğrenmesini istemezdim.

Demek ki gazetecilerle dost olurken daha dikkatli olmak gerekirmiş düşünemedim. Kameraların karşısına çıkacaktım. Hatta 5’e 10 kala YSK’nin önündeydim. Fakat oy çalmışlar mıdır? Çalmışlardır. 10 Milyon çalmışlar mıdır? Hayır. Bu palavradır” ifadelerini kullandı.Seçim sonuçlarına ilişkin ilk açıklamayı yapan CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı İnce, seçim sonuçlarını kabul ettiğini belirterek, sonraki seçimlere hazırlık yapacaklarını söyledi.CHP Genel Merkezi’nde konuşan İnce, seçim sonuçlarını kabul ettiğini belirterek, “Bize ulaşan ıslak imzalı sandık sonuç tutanakları ile YSK’nın açıkladığı sonuçlar arasında anlamlı bir fark yoktur. Olan fark da sonucu değiştirecek düzeyde değildir. O yüzden sonuçları kabul ediyorum” dedi.İnce, Erdoğan’a herkesin cumhurbaşkanı olması çağrısı yaparak, “Ancak Erdoğan, var olan sorunların kaynağıdır bu sorunlara çözüm olacağı beklenemez” diye konuştu.

BENİ KİMSE TEHDİT ETMEDİ

24 Haziran seçim sonuçlarının büyük oranda belli olmasının ardından konuşan İnce’nin konuşmasından satır başları şöyle:Beni kimse tehdit etmedi, edecek adam da anasının karnından doğmadı.Asparagas haberlerle başlayayım. Beni kimse tehdit etmedi. bunlar birkaç şizofrenin demesi. Ben Saray’a gitmişim falan. Birincisi bu. İkincisi 15 milyon yurttaşımız bize oy verdi. Birinci hadefimiz bunu 30 milyon yapmak. Bunun için uğraşacağım. Bunun bilinmesi lazım. Bugünden sonra Ak Parti Genel Başkanı gibi davranmasın.

SANDIKLARDA USULSÜZLÜK YAŞANDIĞINI GÖRDÜK

Bizlerin ve gelecektekilerin hayatını etkileyek bir seçim yaşadık. Her şeyiyle adaletsiz bir seçim olmuştur. Seçime kan damlamıştı. hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum. Bu seçinde hayır blokunun 16 seçimden geride bir oy alması açıklanmaya muhtaçtur. Sandıklarda usulsüzlük yaşandığını gördük.Seçimde her sandıkta ıslak imzalı mühür bulunur. Bizim için geçerli olan bu sonuçlardır. Seçim sonuçlarını kabul ediyorum.En başta söyleyeceğim uygulanacak yeni rejimin Türkiye için büyük bir tehlike olduğudur. Bunu yaşayacağız ve bedelini birlikte ödeyeceğiz.

TEK ADAM REJİMİNE GEÇİLDİ

Tam anlamıyla tek adam rejimine geçilmiştir. Geleceğe yönelik kaygılarımız olmaya devam edecektir. bu seçim sürecinde her 3 vatandaşımızdan birinin oyunu almış biri olarak bu güveni sürdüreceğim.Bize düşen seçimde birlikte yaşadığımız heyecanı inancı büyüyerek devam ettirmektir.Sorunların nedenleri olanlardan çözüm olmalarını beklemek mümkün değildir.Beni aday yaptıran partime ve oy verenlere teşekkür ediyorum Eksiklikler yanlışlar bulunabilir. Bize düşen bunları düzeltmektir.Ülkemizin geleceği için hissettiğimiz kaygıları dünden daha fazla hissetmeye devam etmeliyiz. Benim gündemim Türkiye’dir 15 milyon insan bana güvenip oy vermiştir. Gençlerin payının yüksek olduğunu biliyorum.

Razaman ayında beni meydanlarda yalnız bırakmayanlara o esnada çocuğunu uyuturken çocuğunu uyandırdığımız annelere teşekkür ediyorum. Aynı kararlılıkla çalışacağımı belirtiyor herkese teşekkür ediyoruım. Mücadelenin çok çeşitli yolları vardır. Bunun yolları bulunacaktır. Teşekkür ederim. Yüzde 8 lik farkın nedeni? Ben tek başıma CHP’ye akıl verecek insan değilim. Ortak akıl önemlidir. Sizlerin bana olan güveni devam ettiği sürece mücadelemi sürdüreceğim.

OY ÇALMIŞLAR MIDIR, ÇALMIŞLARDIR

– Açıklmaya niye bugüne kadar beklediniz?

Bir hatam oldu. İsmail Küçükkaya’ya arkadaşça belirttim. Bunu haber yapacağını düşünmedim. İnsanların bu şekilde öğrenmesini istemezdim. Demek ki gazetecilerle dost olurken daha dikkatli olmak gerekirmiş düşünemedim.

Kameraların karşısına çıkacaktım. Hatta 5’e 10 kala YSK’nin önündeydim. Fakat Oy çalmışlar mıdır? Çalmışlardır. 10 Milyon çalmışlar mıdır? Hayır. Bu palavradır.

– Kılıçdaroğlu ile görüştünüz mü?

Kılıçdaroğlu ile telefonda konuştuk yüzyüze gelmedik. Geleceğiz tabi ki

– Oy veren 15 milyon’la birlikte yürümeye devam edecek misiniz?

Onlar istedikçe devam edeceğim. Durumu görmek istedim. İhtimal dahilindeydi. 50’nin altına düşmesi. Bunu görmek istedim. Diğer partiler az oy aldı. CHP’nin 77’den 41 yıl sonra daha 30 barajının üstünde yüksek bir oy almışız. Türkiye’nin nasıl daraldığını nasıl kuşatıldığını her birlikte göreceğiz. Buradan çıkışın sonucu bütün kesimlerden oy almışız. Türkiye’deki siyasi yalpazede kim varsa bize yansımıştır. 30’un içinde bütün partiler var. Hepimizin cumhurbaşkanı sloganının doğru bir slogan olduğunu gördük.

– Meral Akşener’le görüştünü mü?

Hayır görüşmedim ama görüşeceğim.Elinizde sonuçlar varsa burada sonuç belliyse tutanaklarda yenilmişseniz bunu kabul etmemek münkün değildir ki! Açık ara bir durum var. Bunu kabul etmek gerekir. Demokrasi bunu gerektirir. Yapacak bir şey yok. Galip gelmiştir. Galip geldiğini de kutlayamayacaksan yarışa girmeyeceksin. Yenilmişseniz, yenilmişsinizdir. Sokaklara çıkalım demek demokrasiye saygısızlıktır.

– Siyasete devam edecek misiniz? 

30 barajını geçen bir İnce siyasete devam etmez mi? Bunu kendine bir sor istersen.

CHP’NİN DEMİRTAŞ’A ÖZGÜRLÜK SÖYLEMİ OLMADI

– Demirtaş’a özgürlük kampanyası oy kaybettirdi mi?

CHP’nin Demirtaş’a özgürlük söylemi olmadı, ben duymadım en azından.İlk turda hedefim 35’di. 35’i aşarsak ikinci turda bu seçimi alırım diyordu. Ben HDP ve İYİ Parti’nin de 12’yi geçeceğini düşünüyordum. Ben seçimi alacağımıza inanıyordum. Diğer partiler çok az oy aldı, umduğum gibi olmadı.Ben adaylığım sırasında Erdoğan’ı, Akşener’i ziyaret ettim. Siyasetin normalleşmesi lazım. Ziyaret edebilirim. Bundan özel bir siyasi anlam çıkmasın.

– Yalova’da niçin Erdoğan sizden daha çok oy aldı?

Yalova küçük bir ildir. Rize gibi bir yer değildir. Anlıyorsunuz siz ne demek istediğimi.

(Türkiye’nin geleceği ile ilgili soruya) Türkiye bölünmez. Dün görüşlerine hiç katılmadığım Erdoğan bile güzel bir şey söyledi. ‘Biz de katılım yüzde 80’lerin üzerinde. Katılımın yüzde 40 olduğu ülkeler bile demokrasi var diyor’ dedi. Doğru bir söylemdi. Kendi göbeğimizi yine kendimiz keseceğiz.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu