Dünya

Tarihi zirve: Kuzey Kore ile Güney Kore liderleri bir araya geldi!

Barış umudu...

Kim Jong-un, 1953 Kore Savaşı’ndan bu yana yarımadayı ikiye bölen sınır hattını geçip Güney Kore’ye ayak basan ilk Kuzey Kore lideri oldu. Kim Jong-un ile Güney Kore lideri Moon Jae-in, sınır hattında el ele kameralara poz verdi. İki ülke lideri arasındaki bu sıcak görüntülerden sonra Kim, ‘samimi bir görüşme olmasını’ dilediğini söyledi.

BBC’nin haberine göre, birkaç ay önce savaşın eşiğine gelen Güney Kore ile Kuzey Kore’nin barış anlaşmasını ve nükleer silahları masaya yatırması bekleniyor. Zirvede ele alınacak konular önceden belirlendi ama uzmanlar Kuzey Kore’nin anlaşmaya ne kadar yanaşacağına dair soru işaretleri olduğunu söylüyor.

İki lider sınır bölgesindeki askeri hatta el sıkıştıktan sonra Kim, Güney Kore liderini sınır çizgisinin kuzeyine geçmeye davet etti. İkili, el ele kuzeye adım atıp daha sonra güney bölgesine geçti. Her adımı planlanan bu ziyarette Kim’in yaptığı davet bu tarihi anları izleyen birçok kişiyi şaşırttı.

Görüşmenin ilk etabı tamamlandıktan sonra iki lider ayrı ayrı öğle yemeğine gitti. Kim, öğle yemeği için korumalı siyah limuzinine binerek Kuzey’e döndü. Kuzey Kore lideri görüşmelerin ikinci etabı için öğleden sonra Güney’e yeniden geçecek.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu