Foto GaleriGündemVideo

[FOTO GALERİ – VİDEO] Poroşenko, Paskalya gecesi farklı kiliselerin cemaatiyle dua etti

Ukraynalı lider Poroşenko ailesi ve vatandaşları ile birlikte ülkesi için dua etti.

Ukrayna’da gece saatlerinde başlayan Paskalya Yortusu kutlamaları Diriliş Pazarı ayiniyle devam etti. Şehirlerde ve taşrada kiliselere akın eden Ukraynalı Ortodokslar, buraya kamış sepetlerde getirdikleri boyalı yumurta ve yiyeceklerini kutsatarak 40 gün süren hayvani gıda riyazetlerini açtı.

Bir an önce oruçlarını açabilmek için kiliselere gece saatlerinden itibaren koşan Hıristiyanlar evlerinde getirdikleri başta dışı boyalı paskalya yumurtası olmak üzere bütün hayvansal gıdaları kutsal suyla kutsatmak için adeta yarıştı.

POROŞENKO BAYRAMA FARKLI KİLİSELERDE GİRDİ
Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko eşi Marina Poroşenko ile birlikte Kiev’de, Aziz Basil Manastırı, Büyük Ukrayna Yunan Katolik Kilisesi, gibi çeşitli mezheplerin de kiliseleri ziyaret ederek Paskalya bayramının ilk ayinlerine iştirak etti.

Vladimir Katedrali’ndeki ayini Ukrayna Ortodoks Kilisesi Kiev Patrikhanesi Patriği Filaret yönetti.

Poroşenko, eşi Marina ve çocuklarıyla birlikte Paskalya Kiev-Peçersk manastırını da ziyaret etti. Devlet erkanının yanı sıra çok sayıda vatandaşın katıldığı ayinlerde, dini ritüeller de gerçekleştirildi. Ayine katılanlar mum yakıp dilekler diledi, İncil’den bölümler okunup dualar edildi. Paskalya, münasebeti ile inananlar, kardeşlik ve barış mesajları verdi.

HABER: @erdogduy | Yunus Erdoğdu[email protected]
FOTOĞRAFLAR: Mikhail Palinchak – Markiv Mykhailo

Poroşenko eşi Marina

Poroşenko eşi Marina

Poroşenko eşi Marina

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu