Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
MedyaVideo

Ahmet Şık: Bu mafya saltanatı hak ettiği yere gidecek. İşte biz o gün sevineceğiz.

Cumhuriyet gazetesi davası: Ahmet Şık ve Murat Sabuncu tahliye edildi

Türkiye’de görülen 20 sanıklı Cumhuriyet gazetesi davasında Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve muhabir Ahmet Şık, mahkemenin Cuma günü aldığı ara karar sonrası günün ilk dakikalarında tahliye edildi.

Tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi‘nden salıverilen Ahmet Şık ve Murat Sabuncu‘yu yakındaki bir dinlenme tesisinde aileleri, arkadaşları ve meslektaşlarından oluşan kalabalık bir grup karşıladı.

Ahmet Şık’ı karşılayanlar, “Ahmet çıktı, yine yazacak” şeklinde sloganlar attı.

Şık: Bu mafya saltanatı hak ettiği yere gidecek

Ahmet Şık tahliyesi sonrası yaptığı açıklamada avukatlarına, gazeteci arkadaşlarına, Cumhuriyet gazetesine, hakikate inanan herkese çok teşekkür etti.

Şık, “Ben hiçbir şekilde sevinçli değilim. Akın Atalay bu komplonun son tutuklusu olarak içerideyken sizlerin de sevinmesini istemiyorum. Öfkeli olmanızı tercih ediyorum. Çünkü öfke bizi ayakta tutacak, umudumuzu da öfkemizi de bileceğiz” dedi, sözlerini şöyle noktaladı:

Ahmet Şık

“Bu ülkede sevineceğimiz gün gelecek çünkü bu mafya saltanatının biteceğini ben size garanti ediyorum. Hakikata inanan herkes bilsin ki bu mafya saltanatı hak ettiği yere gidecek. İşte biz o gün sevineceğiz.”

Sabuncu: Biz dışarıdaysak dayanışma sayesinde dışarıdayız

Murat Sabuncu da tahliyesi sonrası yaptığı ilk açıklamada, “Düşünce ve fikir özgürlüğü yüzünden cezaevinde sadece biz yoktuk. Hâlâ gazeteciler, avukatlar, milletvekilleri, hak savunucuları cezaevinde” dedi.

“Biz dışarı çıktık diye Türkiye’nin problemleri düzelmedi” diye konuşan Sabuncu, “Bizim gazete olarak gazeteciler olarak görevimiz, bu hak mücadelesinde haberciler olarak, daha evvel yaptığımız gibi korkusuzca bu işi yapmaya devam etmek. Cumhuriyet gazetesi olarak bunu yaptık bugüne kadar. Herkes şunu unutmasın, biz dışarıdaysak dayanışma sayesinde dışarıdayız” ifadelerini kullandı.

Akın Atalay yaklaşık 500 gündür cezaevinde

Savcı Hacı Hasan Bölükbaşı Cuma günkü 6. duruşmada tutuklu tüm sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep etmiş, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi ise oy çokluğu ile Murat Sabuncu ve Ahmet Şık’ın tahliyelerine, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve Ahmet Kemal Aydoğdu’nun ise tutukluluk hallerinin devamına hükmetmişti.

Davada bir sonraki duruşma 16 Mart Cuma günü yine Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısındaki binada yapılacak.

Doğan Haber Ajansı, mahkeme başkanının tahliye kararlarını açıklarken “Murat Sabuncu ‘boğazı görmek istiyorum’ dedi. Gitsin görsün” ve “Ahmet Şık’ın annesi ermiş onu üzmeyelim’ diyorlar. Biz de üzmeyelim” dediğini aktardı.

Cumhuriyet gazetesi de mahkeme başkanının tutukluluğa devam kararı verdiği Akın Atalay’a hitaben, “Gemiyi en son kaptanlar terk eder” dediğini bildirdi.

Akın Atalay yaklaşık 500 gündür cezaevinde.

’16 aylık keyfi tutukluluk nihayet son buldu’

Mahkemenin kararını BBC Türkçe’ye yorumlayan Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ise Ahmet Şık ve Murat Sabuncu için alınan tahliye kararına atıfla, “Gazeteciliğin temel haklarının açıkça inkarından sonra bedeli peşinen ödenmiş 16 aylık keyfi tutukluluk nihayet son buldu” dedi.

Erol Önderoğlu, “Medya özgürlüğünün şartlara ve siyasi konjonktüre bağlı olmadan teslim edildiğini görmek istesek de hukuk devletinin hiçe sayıldığını söylemek zorundayız. Diğer gazeteci dosyalarının da hızla çözümlenmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Cuma günkü duruşmada bir dönem Cumhuriyet gazetesinde çalışan Mehmet Faraç, Leyla Tavşanoğlu ve Namık Kemal Boya, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, gazeteci ve siyasetçi Altan Öymen “tanık” sıfatıyla dinlenmişlerdi.

Cumhuriyet gazetesi davasında yargılananlar

Tutuklu yargılananlar
Akın Atalay Ahmet Kemal Aydoğdu
Tutuksuz yargılananlar
Kadri Gürsel Aydın Engin Hikmet Çetinkaya
Orhan Erinç Bülent Yener Günseli Özaltay
Turhan Günay Güray Öz Hakan Kara
Musa Kart Önder Çelik Bülent Utku
Mustafa Kemal Güngör Emre İper Ahmet Şık
Murat Sabuncu
Diğer sanıklar
Can Dündar İlhan Tanır

Son 16 ayda yaşananlar

“PKK/KCK ve FETÖ/PDY terör örgütlerine müzahir oldukları” iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında 31 Ekim 2016’da gözaltına alınan Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Musa Kart, Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör, Turhan Günay, Bülent Utku, Önder Çelik ve Hakan Kara, 4 Kasım 2016’da tutuklandı.

Hakkında yakalama kararı çıkarılan Akın Atalay da, Almanya dönüşü sonrası çıkarıldığı mahkemece 12 Kasım 2016’da cezaevine gönderildi.

Ahmet Şık, 31 Aralık 2016’da sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarda “FETÖ propagandası yaptığı” iddiasıyla tutuklandı.

Karikatürist Musa Kart, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri Bülent Utku ve Önder Çelik, vakfın Danışma Kurulu Üyesi Avukat Mustafa Kemal Güngör, Okur Temsilcisi Güray Öz, köşe yazarı Hakan Kara ve Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay 29 Temmuz’da sona eren ilk duruşmada, Yayın Danışmanı Kadri Gürsel ise davanın 24 Eylül’de görülen üçüncü duruşmasında tahliye edildi.

Davada Ahmet Şık ve Murat Sabuncu’dan önce tahliye edilen son kişi ise Cumhuriyet gazetesi muhasebe çalışanı Emre İper olmuştu.

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç ile Genel Yayın Yönetmeni Aydın Engin ve yazarlardan Hikmet Çetinkaya da tutuksuz yargılananlar arasında.

Almanya’da bulunan Can Dündar ve ABD’de yaşayan İlhan Tanır ise hakkında yakalama kararı çıkartılmıştı.

“Jeansbiri” adlı Twitter hesabının sahibi olduğu iddia edilen ve darbe girişimi soruşturmaları kapsamında tutuklanan Ahmet Kemal Aydoğdu’nun davası da Cumhuriyet gazetesi davasıyla birleştirilmişti.

Sanıklar hakkında 7 buçuk ila 43 yıl arasında değişen hapis cezaları talep ediliyor.

Kaynak: BBC

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]