GündemVideo

[İŞTE BÜTÜN YAŞANANLAR] Saakaşvili, Ukrayna’da!

Taraftarları sınır kapısından zorla geçerek aldı.

Polonya-Ukrayna sınırındaki Şehıni gümrük kapısında mahsur kalan eski Gürcistan Cumhurbaşkanı ve Ukrayna’da muhalefetteki Yeni Güçler Hareketi’nin lideri Mihail Saakaşvili, partililerinin desteğiyle Ukrayna’ya girdi.

Yeni Güçler Hareketi, üyesi bir gurup Ukrayna sınırındaki güvenlik kontrolünü aşarak eski Odesa Valisi Mikail Saakaşvili’yi ülkeye getirdi.

Daha sonra içlerinde Saakaşvili’nin de olduğu araç konvoyunun ülkenin batısındaki Lviv şehrine doğru hareket ettiği bildirildi. Saakaşvili’nin, daha sonra Kiev’e geçmesi bekleniyor.

OLAYLAR NASIL GELİŞTİ?

Daha önce 10 Eylül’de Ukrayna’ya gireceğini belirten Saakaşvili, oğlu ile birlikte Polonya’nın Przemysl şehrinden Ukrayna trenine bindi. Ancak Ukrayna Demir Yolları’nın, Saakaşvili inene kadar trenin hareket etmemesi talimatı vermesi üzerine yarı yolda trenden indi. Otobüsle girmeye çalıştı onda da başarıla olamadı.

Yeni Güçleri Hareketi Partisi üyeleri, liderlerini Ukrayna sınırında karşılamak için toplandı. Krakovets sınır kontrol noktasının yakınında bir çadır kampı kuran destekçilere Ukrayna meclisinden bazı milletvekilleri de katıldı.

Polonya sınırında pasaport kontrolünü sorunsuz şekilde geçen Saakaşvili, Ukrayna kapısında sınır muhafızları tarafından geçişi engellendi. Liderlerini karşılamak için toplanan taraftarları sınırdaki güvenlik kontrolünü aşarak Saakaşvili’yi ülkeye soktu.

Geçtiğimiz ay Saakaşvili, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunduğu esnada, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun imzası ile Ukrayna vatandaşlığından çıkarıldı.

Ukrayna eski Başbakanı ve Anavatan Partisi Lideri Yuliya Timoşenko da süreçte Saakaşvili’ye destek için yanındaydı.

Gürcistan’da hakkında tutuklama kararı bulunan Saakaşvili’ye Poroşenko Mayıs 2015’te Ukrayna vatandaşlığı vermişti. Saakaşvili, Odesa Valiliği görevine atanmış ama 2016’da bu görevden istifa etmişti. Yeni Güçler Hareketi Partisini kurarak muhalefette yer almıştı.

Yunus Erdoğdu – Kiev

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu