Türkiye

Türkiye, Suriyeli muhaliflere bu ay ‘yarım maaş’ ödedi

Türkiye’nin desteklediği “Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu” ile Ankara’nın arasına kara kedi girdi.

Türkiye’nin desteklediği “Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu” ile Ankara’nın arasına kara kedi girdi. İstanbul muhalefetinin başkanlığa, Türkiye’nin desteklediği isimlerin aksine Riyad Seyf’i seçmesiyle başlayan rahatsızlık artarken, Türkiye’nin muhaliflere ödediği maaşlar bu ay “bürokratik nedenler” le yarım yattı.

Suriye’de iç savaşın başından beri Türkiye’nin örgütlenmelerine öncülük ettiği İstanbul muhalefeti ile Ankara’nın arasında son aylarda kara kedi dolaşıyor. İstanbul muhalefeti olarak da bilinen Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) bu ay önce maaşları yatmadı; kiraları ödenmedi. SMDK heyeti ile Dışişleri Müsteşarı Ümit Yalçın başkanlığındaki heyetin yaptığı toplantının ardından “bürokratik nedenlerle geciktiği” belirtilen ödemelerin yarısı yapıldı. Ancak Türkiye’nin garantör olarak yola çıktığı çatışmasızlık bölgeleriyle ilgili görüşmelerin hâlâ sonuçlanmamış olması Ankara ile muhalefet arasında gerilimi tırmandırıyor.

Hayal kırıklıkları arttı

SMDK Başkanlığı’na geçen mayıs ayında Türkiye’nin desteklediği isimlerin aksine Riyad Seyf’in seçilmesinin ardından Ankara ile muhalefet arasında soğuk rüzgârlar esmeye başlamıştı. Bu süreçte İdlib’de çatışmasızlık bölgelerinin oluşmaması ve ateşkesin ülke geneline yayılamaması hayal kırıklıklarını artırdı. Suriye adına BM ile görüşmelere oturmak üzere oluşturulan Yüksek Müzakere Heyeti (YMH) çatısı altında tüm Suriye muhalefetini birleştirmeyi hedefleyen Suudi Arabistan’ın 22 Ağustos’ta yaptığı toplantıda muhalifler bir araya geldi. Riyad’ın burada Ankara’nın fazlasıyla mesafeli durduğu ve son anda gündeme gelen Kahire platformu ve Türkiye’nin dışladığı Kürtleri de bünyesinde barındıran Moskova platformunu birleştirme çabaları üzerine İstanbul’daki muhalefet ile Ankara arasında temas kuruldu.

SMDK Başkanı Seyf başkanlığında heyet ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yalçın başkanlığındaki heyet İstanbul’da görüştü. Toplantıda muhalefetin maddi sorunları, Riyad toplantısı ve Türkiye’nin garantörlüğünde oluşturulması hedeflenen ateşkes alındı.

Paranın yarısı yattı

Yalçın başkanlığındaki heyet, paradaki gecikmenin tamamen bürokrasiden kaynaklandığını belirterek yatırılacağını söyledi. Kısa süre sonra da maaş ve ödemelerin yarısı yatırıldı. Ancak bu ‘bürokratik’ gecikmede, Ankara’nın endişesinin Seyf başkanlığındaki yeni yönetimden kaynaklandığı öğrenildi. SMDK Başkan Yardımcısı Abdurrahman Mustafa, “Bu konu üst düzeyde görüşüldü ve aramızda bir sorun yok. SMDK, muhalif gruplar arasında en geniş çatıdır; 122 ülke tarafından tanınmaktadır” dedi. Mustafa, SMDK içerisinde temsil konusunda değişim sürecinin başladığını ve yerel komiteler ile de görüşmelerin yapıldığını belirterek bunu ‘reform süreci’ olarak tanımladı.

Çatışmasızlık bölgeleri

Türkiye’nin garantörlüğünde başlayan ve Suriye’de 8 aydır oluşturulamayan çatışmasızlık bölgeleri konusunda da muhalefetin Ankara’ya tepkili olduğu öğrenildi. Muhalefetin üst düzey temsilcilerinden bir yetkili, “3 bölgede Türkiye’siz anlaşmalar yapıldı. Muhalefet Astana’yı Türkiye garantör olduğu için kabul etti ama şimdi buralarda Türkiye’nin garantörlüğü yok. Bu durum muhalefetin lehine değil. Biz Suriye’nin genelinde bir ateşkes istiyoruz” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

ABD ve Rusya, İdbil’de Nusra’nın uzantısı olan HTŞ’ye karşı tepkilerini artırırken, Türkiye ve Rusya’nın oluşturmayı hedeflediği çatışmasızlık bölgesi ise kurulamadı. Tahran’daki buluşmadan da uzlaşma çıkmayınca ağustosta yapılması beklenen Astana toplantıları eylüle bırakıldı. Muhalefet, bu uzlaşmazlık ortamında ABD’nin veya Rusya’nın İdlib’e Türkiye’yi dışlayarak tek taraflı bir operasyon kararı almasından da endişe duyuyor.

Kaynak: Cumhuriyet

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu