OtomobilSpor

Lexus, uçmaya hazırlanıyor

Lexus, uçmaya hazırlanıyor.

Japon otomotiv devi Toyota’nın 1989’da kurduğu lüks segment markası Lexus, Ukrayna’dan tam 20 sonra eylül 2015’den itibaren Türkiye’de satılmaya başladı.

Ukrayna’da trafikte sık görmeye alıştığımız Lexus ile nihayet Türk halkı da tanıştı. Ancak, uçan ataç konspti üzerinde çalışan otomotiv sektöründeki yeni akım araçlar, lüks kavramının otomobildeki karşılığı olan; Lexus’un, son modellerinin Türk lüks oto tutkunlarıyla en zaman buluşacağı merak konusu.

Ukrayna’da iç karışıklıklar olmadan önce günde 3 adet satan Lexus yıllık toplam 1.000’i aşkın satış rakamlarına ulaşıyordu. Ülkede siyasi istikrarsızlıkla başladığı 2014 yılında yeni Lexus satışı rakamı 209’a kadar düştü.

Öte yandan Lexus’un satışları 2014 yılında Ukrayna’da düşüş kaydetse de; Aston Martin, Bentley, Ferrari, Maserati ve Lamborghini gibi üst sınıf 4 bine yakın yeni araç satıldı.

TÜRKİYE’DE HEDEF 50 ARAÇ
Lexus severlere müjde veren Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Genel Müdürü Ali Haydar Bozkurt, premium segmentte (lüks) Amerika’da en fazla satılan marka olduğuna dikkat çekerek Lexus’u Türkiye’ye getirmek için uzun süredir çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Marka, otomobil severler ile İstanbul Autoshow’da buluşacak. 2015’in sadece son çeyreğinde satışa çıkacak araçtan 50 adet satmayı hedeflediklerini anlatan Bozkurt, 5 yıl içinde hedeflerinin 1.000 adedin üzerine çıkmak olduğunu belirtti.

İlk yıl Türkiye’nin her büyük ilini kapsayacak şekilde markanın imajına uygun bölgelerde 6-7 adet bayi açmayı planladıklarını dile getiren üst yönetici, ilk etapta İstanbul’da açacakları bayide Lexus’un IS, NX, GS, RX, LS ve RC modellerinin satılacağının altını çizerek ilerleyen yıllarda ürün gamının daha da genişleyeceğini söyledi.

Rekabetçi bir fiyat ile pazara girmek isteyen markanın henüz fiyatlarının belirlenmemiş olmasına rağmen 80 ile 300 bin Euro arasında satışa çıkacağı belirtiliyor.

Yeni teknoloji ile Lexus için geliştirilen 2,0 litrelik motorların Türkiye’deki vergi sistemi açısından önemli avantajlar sağlayacak.

Ali Haydar Bozkurt

Bozkurt, bu motor seçeneğinin Lexus’u bekleyenlerde heyecan oluşturduğuna dikkat çekti. 2014’te dünyada satılan her 100 Lexus’tan 26’sını hibrit modellerin oluşturduğu bilgisini veren Ali Haydar Bozkurt, her modelinin hibrit versiyonunun olacağını vurguladı. Türkiye’de de hibrit otomobillere yönelik teşviklerin Lexus’un hibrit model satışlarını da olumlu etkileyeceğini sözlerine ekledi.

LEXUS’A TOYOTA’DAN AYRI YAPILANMA
Türkiye’de Toyota’nın satışını gerçekleştiren ALJ’nin de yönetim kurulu başkanı olan Ali Haydar Bozkurt, dünyada 80 ülkede satılan Lexus’un Türkiye operasyonlarının da Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ tarafından yürütüleceği bilgisini verdi. Lexus’un Toyota bayilerinde satılmayacağını, ayrı bir yapılanmaya sahip olacağını aktaran Bozkurt, ancak servis hizmetleri verecekleri için 60 Toyota bayiinde şimdiden eğitimlere başladıklarına dikkat çekti. ALJ Yönetim Kurulu Başkanı, grup olarak yatırım iştahlarında bir azalma olmadığını da ifade etti.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu